DAEŞ’in liste başı adamı yakalandı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 18 Şubat 2018 | 2 Cemaziyelahir 1439 Pazar 08:58

Uluslararası en çok arananlar listesinin başında gelen DAEŞ’ın 5 numarası İsmail el-Ithawy, ’de yakalandı.

’ta DAEŞ’a karşı başlatılan operasyonun ardından yasadışı yollardan Türkiye’ye kaçtığı belirlenen el-Ithawy, Türk- istihbaratının ortak çalışmasıyla takibe alındı. Türkiye’de saklandığı örgüt hücresinde yakalanan el-Ithawy, 14 Şubat’ta ’a edildi.

6 GÜNLÜK SORGU

El-Ithawy’in 8 Şubat’ta Türkiye’de yakalandığı ve 6 gün boyunca sorgulandığı öğrenildi. DAEŞ Bağdadi’nin en yakın isimlerden olan el-Ithawy’in, DAEŞ’ın Irak din şurası liderliğini yaptığı, infaz ve idam fetvaları verdiği de ortaya çıktı. El-Ithawy’in yasadışı yollardan nasıl Türkiye’ye girdiği de belirlendi. El-Ithawy’in, Irak’tan önce örgütün merkezi konumundaki ’ya gittiği, ’ya yönelik operasyonların ardından da ’nin kontrolündeki bölgeden geçerek insan kaçakçıları aracılığıyla Türkiye’ye yasadışı yollardan giriş yaptığı öğrenildi. El-Ithawy’in yasadışı yollardan Türkiye’ye kaçtığı bilgisi üzerine Türk-Irak istihbaratı ortak çalışma başlattı. El-Ithawy’in yakalanmasının ardından Irak merkezi hükümeti ile bağlantıya geçildi ve Irak İçişleri Bakanlığı’na bağlı ekiplere teslim edildi.

tarafından başına ödül konarak aranan İsmail el-Ithawy’in Irak’ta ekiplerince de sorgulandığı ve Irak’taki sorgusunun ardından ABD’ye verilebileceği öne sürüldü.

Gereksizse Sil

Anahtar Kelime: , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın