DAEŞ’ın 3 lideri Musul’da öldürüldü

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 23 Şubat 2017 | 26 Cemaziyelevvel 1438 Perşembe 16:00

öncülüğündeki karşıtı sözcüsü Albay John Dorrian, ocak ve şubat aylarında Irak’ın kenti civarında DAEŞ ‘in üç liderinin hava saldırılarında öldürüldüğünü teyit ettiklerini açıkladı.

Albay Dorrian, Savunma Bakanlığına (Pentagon) video konferans yöntemi ile bağlanarak Irak ve ’de DAEŞ’a karşı yapılan operasyonlar hakkında bilgi verdi.

Dorrian, DAEŞ liderlerinden Haki İsmail Ahmet El Emri’nin 13 Şubat, Ebu Abbas El Kiriaşi’nin 12 Ocak ve Abdullah Süleymani El Ceburi’nin de 4 Ocak tarihinde düzenlenen güdümlü hava saldırılarında öldürüldüğünü kaydetti.

Ahmet El Emri’nin Irak El Kaidesi ile iribatlı olduğunu ve DAEŞ’ın Musul’daki güvenlik ağının yöneticilerinden olduğunu ifade eden Dorrian, “El Emri’nin ölümü DAEŞ liderlerine uyguladığımız durağan bir baskının göstergesidir.” dedi.

Sözcü, Ebu Abbal El Kiriaşi’nin DAEŞ’ın yüklü araçlarının koordinesinden sorumlu olduğunu ve Abdullah Süleymani El Ceburi’nin ise DAEŞ’ın Musul’daki uçaksavar ve hava savunma araçlarından sorumlu olduğunu sözlerine ekledi.

kapsamında 450 ABD askerinin DAEŞ’a karşı Irak ordusuna eğitim ve destek verdiğini ifade eden Dorrian, ABD’nin hava araçları kontrol personelinin de cepheye yakın bir alanda koalisyon uçakları ile hava saldırıları konusunda iletişim halinde olduklarını söyledi.

İlgilinizi Çekebilir:  Yeni Güvenlik Doktrini Bağlamında Türkiye’nin Irak ve Suriye’de Gerçekleştirdiği Askeri Hareketler Sonrası Nüfuz Alanı ve Askeri Üsleri

“DAEŞ’la mücadelede yeni strateji için değerlendirmelerimizi sunduk”

Albay Dorrian, DAEŞ ile mücadele ihtiyaçları olduğu kadar kaynak ve askeri gücün sahada mevcut olduğunu ifade ederken Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu Komutanı Korgeneral Stephen Townsend’in Irak’taki operasyonlar konusunda her türlü yetkisi bulunduğunu ve istediği takdirde taktiksel olarak Savunma Bakanı’ndan ve ekipman isteyebileceğini ifade etti.

ABD Başkanı Donald ’ın geçen ay Pentagon’a gönderdiği DAEŞ’la mücadeleyi hızlandıracak 30 günlük bir inceleme talimatı ile ilgili olarak değerlendirmelerini ABD’nin Merkez Kuvvetler Komutanlığı Komutanı Joseph Votel’e sunduklarını belirten Dorrian şu ifadelere yer verdi:

“Girdilerimizi General Votel’e sunduk. Ve anladığım kadarıyla General Votel’de emir komuta zincirinde bu değerlendirmeleri iletti. Dolayısıyla bu noktada bulunduğum yer verilecek kararı beklemektir ve tabii bu kararlar verildiğinde Washington merkezli bir duyuru yapılacaktır.”

Yeni strateji ile ilgili ip uçları vermekten kaçınan sözcü, ’nin Suriye’de DAEŞ ile mücadelesine dair bir değerlendirmenin olup olmadığına yönelik bir soruyu ise yanıtsız bıraktı. AA

 

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın