‘DAEŞ’e Karşı İslâm Dünyasındaki Dostlarımızla Çalışacağız’

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 2 Mart 2017 | 3 Cemaziyelahir 1438 Perşembe 11:00

Başkanlık koltuğuna oturduktan sonra ilk kez Kongreye hitap eden Başkanı Donald , ile mücadelede tüm müttefiklerle iş birliği vurgusu yaparak, “Bu alçak düşmanı yeryüzünden temizlemek için İslâm dünyasındaki dostlarımız ve müttefiklerimiz de dahil tüm müttefiklerimizle beraber çalışacağız” dedi.

ABD Kongresinin iki kanadını temsil eden Senato ile Temsilciler Meclisinin ortak oturumunda vekillere hitap eden Trump, ağırlıklı olarak Amerikan ekonomisiyle ilgili attığı adımları anlattı. DAEŞ ve ‘yasa dışı göçmenlerle mücadele’ vaadini yineleyen Trump, ülkede birliği sağlamak istediğini söyledi.

Salona girişinde Cumhuriyetçi vekiller tarafından dakikalarca ayakta alkışlanan ve konuşması sık sık alkışlarla bölünen Trump, yaklaşık bir saat süren hitabında göreve geldiği günden itibaren ekonomi alanında birçok adım attığını belirtti.

ABD’nin güvenliğini sağlama noktasında gerekli gördükleri tedbirleri alacaklarını kaydeden Trump, ABD ve ’da yaşanan saldırılardan örnekler vererek DAEŞ’e karşı ‘kararlılık’ vurgusu yaptı.

DAEŞ’e karşı müttefiklerle beraber çalışma vurgusu

DAEŞ’i kastederek, “Bu alçak düşmanı yeryüzünden temizlemek için İslâm dünyasındaki dostlarımız ve müttefiklerimiz de dahil tüm müttefiklerimizle beraber çalışacağız” diyen Trump, savunma harcamalarında öngördüğü ciddi artışa da dikkati çekti.

Trump, “Söz verdiğim gibi, Müslüman ve Hristiyanları, her din ve inançtan kadın, erkek ve çocukları katleden kanunsuz vahşiler topluluğu olan DAEŞ’i ortadan kaldırma planı hazırlaması için Savunma Bakanlığına talimat verdim” ifadesini kullandı.

ABD başkanının konuşmasını analiz eden bölge takipçileri Trump’ın DAEŞ hakkında yaptığı açıklamaların tamamından daha fazlasıyla ABD devletinin uzun yıllardır , ve Afrikada sadece Müslüman olan kadın, erkek ve çocukları katleden kanunsuz bir yol izlediğini belirtti.

ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) bütçesinin ciddi oranda artırılması için çalışmalara başladıklarını da aktaran Trump, “Amerikan tarihindeki en büyük bütçe artışlarından birinin hazırlanmasını istiyor ve orduyu yeniden inşa edecek bir bütçeyi Kongreye gönderiyorum” diye konuştu.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın