DAEŞ, Kerkük’te kamu binalarına saldırdı

Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 21 Ekim 2016

DAEŞ dün gece Kerkük’e sızdı. Devlet binalarına yoğun saldırı başlatılırken, 16 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

DAEŞ’in Irak’ın başkenti Bağdat’a da sızmasını engellemek için Kerkük ile Bağdat arasındaki yollar kapatıldı. DAEŞ’in Kerkük’te camilere, okullara girerek sivilleri rehin aldığı ifade ediliyor.

DAEŞ üyeleri dün gece Kerkük’e sızarak, devlet binalarına saldırı başlattı. 17 Ekim’de Musul’a başlatılan operasyon sonrası hızla geri çekilen örgütün misillemesi olarak görülüyor.

“KESİN BİR RAKAM YOK”

Rûdaw’a konuşan Kerkük Acil Müdahale Polisi Müdürü Danyal Cabbar, “Sadece kentin aşağısındaki bazı yerlerde kanaslı saldırganlar kaldı. Binalarda saklanmışlar” dedi. Kente sızan örügt üyelerinin sayısına ilişkin Cabbar, “Kesin bir rakam yok. Ancak çoğunluğu öldürüldü” diye konuştu.

 

Fetih Medya

Kerkük’te yaşanan saldırılar sonrası, güvenlik nedeniyle cuma namazlarının kılınamayacağı bildirildi. Kerkük Sünni Vakfı, “Camilerin kapısı kapatıldı, cuma namazı kılınmayacak” açıklamasında bulundu.

Irak’ta DAEŞ’ın, Kerkük kent merkezinde gece saatlerinden bu yana 6 canlı bomba saldırısı gerçekleştirdiği bildirildi.

Fetih Medya  Fetih Medya

Kerkük İlçe ve Kasabalar Polis Müdürü Serhad Kadir, “Kentin çoğunlukla Arapların yaşadığı 1 Haziran semtinde çatışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Bazı kent sakinlerinin militanlara yardım ettiğinden şüpheleniyoruz” ifadelerini kullandı.

Fetih Medya  Fetih Medya  Fetih Medya

Kaynaklar, kent merkezine sızan örgüt militanlarından 6’sının 1 Haziran semti, eski emniyet binası ve bir otel içerisinde kendisini patlattığını aktardı.

İlgilinizi Çekebilir:  İsrail Suriye'ye ait askeri hedefleri vurdu

Kerkük kent merkezindeki sokağa çıkma yasağı sürerken, DAEŞ’ın keskin nişancılarının çatılarda konuşlandığı görülüyor.

Fetih Medya  Fetih Medya  Fetih Medya  Fetih Medya

Öte yandan Irak Savunma Bakanlığına bağlı Savaş Medya Ağı’ndan yapılan açıklamada, gece saatlerinde yürütülen operasyonlar sonucu DAEŞ’ın elindeki 5 noktada kontrolün sağlandığı kaydedildi.

Dibis ilçesinde bu sabah elektrik santraline düzenlenen canlı bomba saldırısında 3’ü İranlı 13 sivil hayatını kaybetmiş, 4 güvenlik görevlisi ise yaralanmıştı.

Fetih Medya – Haber Merkezi

 

Bir Yorum Yazın

    • Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?