DAEŞ, Kerkük’te kamu binalarına saldırdı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 21 Ekim 2016 | 20 Muharrem 1438 Cuma 12:42

dün gece ’e sızdı. Devlet binalarına yoğun başlatılırken, 16 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

DAEŞ’in ’ın başkenti Bağdat’a da sızmasını engellemek için Kerkük ile Bağdat arasındaki yollar kapatıldı. DAEŞ’in Kerkük’te camilere, okullara girerek sivilleri rehin aldığı ifade ediliyor.

DAEŞ üyeleri dün gece Kerkük’e sızarak, devlet binalarına saldırı başlattı. 17 Ekim’de ’a başlatılan sonrası hızla geri çekilen örgütün misillemesi olarak görülüyor.

“KESİN BİR RAKAM YOK”

Rûdaw’a konuşan Kerkük Acil Müdahale Polisi Müdürü Danyal Cabbar, “Sadece kentin aşağısındaki bazı yerlerde kanaslı saldırganlar kaldı. Binalarda saklanmışlar” dedi. Kente sızan örügt üyelerinin sayısına ilişkin Cabbar, “Kesin bir rakam yok. Ancak çoğunluğu öldürüldü” diye konuştu.

 

Fetih Medya

Kerkük’te yaşanan saldırılar sonrası, güvenlik nedeniyle cuma namazlarının kılınamayacağı bildirildi. Kerkük Vakfı, “Camilerin kapısı kapatıldı, cuma namazı kılınmayacak” açıklamasında bulundu.

Irak’ta DAEŞ’ın, Kerkük kent merkezinde gece saatlerinden bu yana 6 canlı saldırısı gerçekleştirdiği bildirildi.

İlgilinizi Çekebilir:  El-Kaide'nin Yemen'deki kalesi ele geçirildi

Fetih Medya

Kerkük İlçe ve Kasabalar Polis Müdürü Serhad Kadir, “Kentin çoğunlukla Arapların yaşadığı 1 Haziran semtinde çatışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Bazı kent sakinlerinin militanlara yardım ettiğinden şüpheleniyoruz” ifadelerini kullandı.

Fetih Medya

Kaynaklar, kent merkezine sızan örgüt militanlarından 6’sının 1 Haziran semti, eski emniyet binası ve bir otel içerisinde kendisini patlattığını aktardı.

Kerkük kent merkezindeki sokağa çıkma yasağı sürerken, DAEŞ’ın keskin nişancılarının çatılarda konuşlandığı görülüyor.

Fetih Medya

Öte yandan Irak Savunma Bakanlığına bağlı Savaş Medya Ağı’ndan yapılan açıklamada, gece saatlerinde yürütülen operasyonlar sonucu DAEŞ’ın elindeki 5 noktada kontrolün sağlandığı kaydedildi.

Dibis ilçesinde bu sabah elektrik santraline düzenlenen  saldırısında 3’ü İranlı 13 sivil hayatını kaybetmiş, 4 güvenlik görevlisi ise yaralanmıştı.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın