DAEŞ, El Kaide Ve HTŞ’yi Tevbe Etmeye Çağırdı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 21 Nisan 2018 | 5 Şaban 1439 Cumartesi 07:05

DAEŞ’in Şam Vilayeti adlı kolu yayınladığı yeni bir videoda örgütün rakipleri konumundaki diğer grupları fikirsel olarak çökertmeyi hedefleyen ifadeler kullandığı görüldü.

‘Hala Allah’a tevbe edip O’ndan bağışlama dilemeyecekler mi’ başlıklı 18 dakikalık videoda özellikle El Kaide ve Heyet Tahrir Eş Şam hedef alındı.

DAEŞ videosunda alışılan hakaret dili yine baskındı. Hekimul Ümmet unvanıyla tanınan Dr. Eymen Ez videoda ‘sefihul Ümmet’ olarak nitelenirken HTŞ lideri Ebu Muhammed El Cevlani de ‘mürted’ olarak tarif edildi.

DAEŞ’in rakiplerinin konumlarını dini temele oturtmadan siyasi gerekçelerle belirlemesi, örgütün din referanslı bir örgüt olmadığı, siyasi amaçlara hizmet ettiği yönündeki değerlendirmenin en büyük kanıtlarından biri olarak görülüyor.

Esed güçlerinin attığı bombalardan etkilenen sivil vatandaşların görüntüleriyle başlayan video, Nusret Cephesinin savaşın ilk döneminde, 2013 yılında Suriye cihadına sunduğu hizmetler nedeniyle övgülerle devam etti.

Nusret Lideri Ebu Muhammed El Cevlani, o dönem DAEŞ Lideri Ebu Bekir Bağdadi’ye bağlıydı. Nusret , İslam Devleti’nin Suriye kolu olarak kurulmuştu. İki lider arasındaki anlaşmazlık grupların ayrılmasıyla sonuçlanmıştı.

DAEŞ videosunda daha sonra Nusret Cephesinin kendisine ‘yeni bir ’ seçtiği ve Ebu Bekir Bağdadi’ye itaatsizlik yaparak El Kaide ile bağlantıya geçtiği ifade edildi.

DAEŞ videosunda görülen yüzü maskeli bir örgüt üyesi, Nusret Cephesinin El Kaide ile bağlantıya geçtikten sonra Esed Rejimiyle savaşı bırakarak DAEŞ’le savaşmaya başladığını iddia etti.

DAEŞ, Muhaliflerle savaşarak ele geçirdiği toprakları Şii ve Kürt milislere terk etmişti. Suriye Devrimini, baltaladığı gerekçesiyle eleştirilen örgüt, diğer grupları suçlayarak tevbeye davet etti.

CIA’e yakınlığıyla bilinen bir -analiz sitesi DAEŞ videosunu analiz etti. , videoda bazı gerçekler bulunsa da tarihi olayların yanlış aktarıldığına dikkat çekti.


Kaynak: Asyanın Sesi / Sorumluluk kaynağa aittir.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın