DAEŞ, El Kaide Ve HTŞ’yi Tevbe Etmeye Çağırdı

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 21 Nisan 2018 | 5 Şaban 1439 Cumartesi 07:05

DAEŞ’in Şam Vilayeti adlı Suriye kolu yayınladığı yeni bir videoda örgütün rakipleri konumundaki diğer grupları fikirsel olarak çökertmeyi hedefleyen ifadeler kullandığı görüldü.

‘Hala Allah’a tevbe edip O’ndan bağışlama dilemeyecekler mi’ başlıklı 18 dakikalık videoda özellikle ve Tahrir Eş Şam hedef alındı.

DAEŞ videosunda alışılan hakaret dili yine baskındı. Hekimul Ümmet unvanıyla tanınan Dr. Eymen Ez Zevahiri videoda ‘sefihul Ümmet’ olarak nitelenirken HTŞ Ebu Muhammed El Cevlani de ‘’ olarak tarif edildi.

DAEŞ’in rakiplerinin konumlarını dini temele oturtmadan gerekçelerle belirlemesi, örgütün din referanslı bir örgüt olmadığı, amaçlara hizmet ettiği yönündeki değerlendirmenin en büyük kanıtlarından biri olarak görülüyor.

Esed güçlerinin attığı bombalardan etkilenen sivil vatandaşların görüntüleriyle başlayan video, Nusret Cephesinin savaşın ilk döneminde, 2013 yılında Suriye cihadına sunduğu hizmetler nedeniyle övgülerle devam etti.

Nusret Cephesi Lideri Ebu Muhammed El Cevlani, o dönem DAEŞ Lideri Ebu Bekir Bağdadi’ye bağlıydı. Nusret Cephesi, İslam Devleti’nin Suriye kolu olarak kurulmuştu. İki lider arasındaki anlaşmazlık grupların ayrılmasıyla sonuçlanmıştı.

DAEŞ videosunda daha sonra Nusret Cephesinin kendisine ‘yeni bir ’ seçtiği ve Ebu Bekir Bağdadi’ye itaatsizlik yaparak El Kaide ile bağlantıya geçtiği ifade edildi.

DAEŞ videosunda görülen yüzü maskeli bir örgüt üyesi, Nusret Cephesinin El Kaide ile bağlantıya geçtikten sonra Esed Rejimiyle savaşı bırakarak DAEŞ’le savaşmaya başladığını iddia etti.

DAEŞ, Muhaliflerle savaşarak ele geçirdiği toprakları Şii ve Kürt milislere terk etmişti. Suriye Devrimini, baltaladığı gerekçesiyle eleştirilen örgüt, diğer grupları suçlayarak tevbeye davet etti.

’e yakınlığıyla bilinen bir haber-analiz sitesi DAEŞ videosunu analiz etti. Site, videoda bazı gerçekler bulunsa da tarihi olayların yanlış aktarıldığına dikkat çekti.


Kaynak: Asyanın Sesi / Sorumluluk kaynağa aittir.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın