“DAEŞ Celladı” denilerek tutuklanan zanlının savunması: Figürandım

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 13 Mart 2018 | 25 Cemaziyelahir 1439 Salı 05:01

Şanlıurfa’da DAEŞ’ın infazcıları oldukları iddia edilen ve örgüt adına birçok infazı gerçekleştirdikleri suçlamasıyla tutuklanan M.K.. savunmasında infaz yapmadığını söyledi.

“Ben sadece DAEŞ resim çekerken figürandım”

Sorgusunda elleri bağlı bir kişiyi bıçakla katlederken çekilmiş fotoğrafı kendisine gösterilen M.K, bu görüntüleri için “Biz yoldan geçiyorduk. DAEŞ’lılar bizi alıp infaz edilen kişinin yanına götürüp, bu şekilde poz verdirip, fotoğrafımızı çektiler. Elimdeki kesik ise evde oldu” dedi.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle ve İstihbarat şube müdürlüklerine bağlı ekipler, ’nin Deyrizor kentinde DAEŞ’ın infazcıları oldukları bilgisiyle M.K. ve U.H.’nin Şanlıurfa’da evlerine düzenleyerek yakaladı. 3 Mart tarihinde mahkemeye sevk edilen DAEŞ’lılar tutuklanarak cezaevine konuldu. Suriyeli infazcı olduğu belirtilen M.K., emniyet ve mahkemede yaptığı savunmasında ise kendisinin infazcı olmadığını yoldan geçerek DAEŞ’lılar tarafından daha önce infaz edilen rejimine bağlı askerin yanında poz verdirip, fotoğraflarının çekildiklerini dolayısı ile DAEŞ’in konu mankeni olarak kullanıldığını savundu.

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı’ndaki işlemlerinin ardından tutuklanan M.K.’nin sorgu sürecinde DAEŞ’ın psikolojik propaganda için dünyaya yaydığı video ve fotoğraflardaki infaz görüntüleri gösterildi. Bu görüntüleri izleyen Suriyeli M.K., ifadesinde bu infazları kendisinin yaptığını inkar etti.

Esad rejimine bağlı bir askerin DAEŞ örgütü üyeleri tarafından yakalanarak infaz edildiğini bu sırada kendilerinin yoldan geçtiğini söyleyen M.K. ifadesinde şu bilgilere yer verdi:

“Benim infaz edilen kişiyle birlikte olduğum bu fotoğrafı 2014 yılında DAEŞ örgütü bölgenin kontrolünü ele geçirdiği zamana ait. Ben ve arkadaşım Enes Necip ile birlikte motosiklet ile Deyrizor’da bulunurken bizi durdurdular ve inip infazı yapılan olan şahıs ile fotoğraf çekilmemizi istediler. Bunun üzerine biz de indik ve teker teker bu infazı yapılan şahsın yanına gidip saçından tutarak ve sağ baş parmağımı havaya kaldırarak poz vermemi istediler ve bu şekilde fotoğraf çekildim. Ayrıca orada bulunan herkese de bu şekilde poz verdirip fotoğraf çektiler. Ben bu fotoğrafı çekildikten sonra arkadaşım ile oradan ayrıldık. İnfazı yapılan şahsı daha önce görmemiştim. Bu şahsın askeri olduğunu başının üzerinde yazılan yazıdan anlamıştım.”

Suriye’de şimdiye kadar hiç infaz olayına karışmadığını söyleyen M.K. savunmasında, “Bu şahsın infazını ben yapmadım. Fotoğrafta sağ kolumda bulunan bez bileklik olarak taktığım bezdir. Elimdeki sargı ise ile evimdeyken elimi kesmiştim. Bu nedenle elimi sargılamıştım. Bana yukarıda göstermiş olduğunuz teşhis doğrudur. Ben cellat değilimdir. DAEŞ mensubu şahıslarla herhangi bir irtibatım yoktur’ ifadelerini verdiği ortaya çıktı.

Fetih Medya

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın