Cundul Aksa olayı şu ana kadarki net bilgiler

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 13 Şubat 2017 | 16 Cemaziyelevvel 1438 Pazartesi 21:09

Heyetu Tahriru’ş Şam – Şam’ı Özgürleştirme Heyeti (ŞÖH) sabah saatlerinde ’nın iki makarına baskın düzenledi. Çıkan çatışmaların ardından bir başka Cund makarından yüklü bir araçla Tahrirüş Şam kampına düzenlendi. Ölü sayısı hakkında resmi bir yok.
İdlip’te bunlar yaşanırken Cundul Aksa lideri Ebu Abdul ’in de Raqqa’ya ’a sığındığı iddia ediliyor. ’ta ise Cundul Aksa adını olarak değiştirip hakimiyet ilan ettiği belirtiliyor.

Saraya Şam Tugayları da Cundul Aksa’dan ayrıldığını belirten bir beyan yayınladı.

Ebu Abdul Vekil olayı halen kesinleşmiş değil. Ancak bir çok kişinin Şam’ı Özgürleştirme Heyeti ve kalanının da Liva Aksa ile birlikte DAEŞ’a geçeceği konuşuluyor.

Şunun atını çizmekte fayda var ki ve Türkmenistan cemaati Cundul Aksa baskınına sonra’dan ve ŞÖH’ün teşviki ile dahil oldular.

 

Usame BELKEŞ

Fetih Medya / İDLİB

Muhammed Atta yazdı:

Cundul-Aksa Cemaatinin Birleşmesi Ve Ayrılması Hakkında Açıklama

 

Hamd Allah’a mahsustur. Resulullah’a, ailesine, sahabelerine ve onu veli edinenlere salat ve selam olsun.

2016 senesinin onuncu ayında muhasarasının açılmasının ikinci aşamasının hazırlıkları döneminde, kuzey Hama’da mücahid güçlerin açık bir ilerleme kaydettiği sırada, Ahraruş-Şam hareketi ile Cundul-Aksa arasında çatışmalar meydana geldi. Mesele bazı grupların Cund’a karşı Ahrar’ın yanında durmasıyla daha da genişledi. O vakit bu çatışmalar henüz yeni kurtarılan birçok bölgenin tekrar nizamın eline geçmesiyle sonuçlandı. Bunun yanında çatışan her iki taraftan yüzlerce esir ve yine her iki taraftan öldürülmeler meydana geldi.

O vakit her iki tarafı da şer’i mahkemeye gelmeleri yoluyla yatıştırmak için ikna girişiminde bulunduk. Mesele aşağıdaki hususlarda ittifak edilmesiyle sonuçlandı:

  • Hemen ateşkesin başlatılması.
  • Her iki tarafın da ellerinde bulunan esirleri serbest bırakmaları.
  • Çatışma noktalarının Cebhetu Fethuş-Şam tarafından teslim alınması.
  • Şer’i bir mahkeme kurulması.

Tüm bunlar, başlarında Cundul-Aksa’nın genel emirinin de bulunduğu bir heyetin cemaat adına –belirlenen maddelerle riayet etmekle birlikte- Cebhetu Fethuş-Şam’a beyat ettiklerini ilan etmeleriyle birlikte gerçekleşti.

İttifak edilen maddeleri uygulamaya başladığımızda, bir taraftan Ahrar ile ittifak maddelerinin uygulanmasında, diğer taraftan Cund ile beyat maddesinin uygulanmasında; her iki tarafın da mahkeme icralarını savsakladıklarını gözlemledik. Cund tarafından birçok kanaldan, Cund’un bu beyati kabul etmediği, emirin kendi adına ve bunu isteyen fertleri adına beyat verdiği, tüm grup adına beyat vermediği yönünde tekitli bilgiler geldi. Bu durum, Cundul-Aksa cemaatinin Fethuş-Şam ile, beyatın ana unsuru olan işitme ve itaat etme esası üzerine muameleye girmemesiyle açık bir şekilde ortaya çıkmıştır.

Biz birçok kez bu karışıklıkları açıklamaya yeltendik, ancak bir taraftan çatışmaların yeniden başlamasından korkmamız, diğer taraftan Cund’un beyatına bağlı kalacağını ummamız meseleyi açıklamamızı geciktirme kararımızı ağır bastırdı.

İki taraf arasında yeniden meydana gelen çatışmalar ve Cund’un beyatin hiçbir maddesine uymadığı ve her iki tarafın meseleyi mahkeme heyeti tarafından çözülmesinde ittifak ettikleri şu dönemde bizler, -İslam bağının kalmasıyla birlikte- Cundul-Aksa’nın Cebhetu Fethuş-Şam’a örgütsel olarak bağlı olmadığını ilan ediyoruz. Ve Ahrar ile Cund arasında gerçekleşen son ittifakın başarılı olmasını ümit ediyoruz.

Hamd âlemlerin rabbi olan Allah’a mahsustur.

25 Rebiulahir 1438

13 Şubat 2017

Mütercim: Muhammed Atta

Fetih Medya – Özel Haber

Fetih Medya

İdlipte ŞÖH’e düzenlenen bomba yüklü araç saldırısından…

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın