Cubeyr: BM ile Suriye’yi yok olmaktan kurtarma çalışmalarını dört gözle bekliyoruz

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 28 Eylül 2018 | 18 Muharrem 1440 Cuma 09:20

Bakanı Adil el-Cubeyr, (BM) 73. Genel Kurulu oturum aralarında yapılan Suriye ile ilgili üst düzey bir toplantıya katıldı. Bakanı Cubeyr, sırasında ülkesinin BM Suriye Özel Temsilcisi ve ile birlikte Suriye’nin bağımsızlığını yeniden edecek ve toprak bütünlüğünü koruyacak şekilde yok olmaktan kurtarma çalışmalarına katılmayı dört gözle beklediğini ifade etti.

BM Suriye Özel Temsilcisi’nin Suriye’ye yönelik çabalarını ve Anayasa Komisyonu toplantısını mümkün olan en kısa sürede gerçekleştirme çalışmalarını destekledikleri belirten Cubeyr, “Hep birlikte bu çabalar karşısında olumlu bir yanıt almak için Suriye rejimine baskı uygulamalıyız. Suudi Arabistan, Suriye’nin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünün korunmasının yanı sıra bütün yabancı milislerin Suriye topraklarından çıkarılmasını garanti eden 2254 sayılı BM Güvenlik Konseyi () kararına dayalı bir siyasi çözümü destekliyor” ifadelerini kullandı.

Fetih Medya

Genel olarak başta İdlib olmak üzere Suriye’deki durumun ele alındığı toplantıda, savaştan etkilenen bölgelere insani yardımların sağlanması için güvenli bir alan oluşturmanın yolları görüşüldü.

Cubeyr, Griffiths ile bir araya geldi

Öte yandan BM 73. Genel Kurulu görüşmelerine katılmak üzere New York’ta bulunan Dışişleri Bakanı Cubeyr, bugün BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths ve Suudi Arabistan Washington Büyükelçisi Prens Halid bin Selman bin Abdülaziz ile bir araya geldi. Bu görüşmede Yemen’deki son durum ve BM’nin Yemen’e yönelik çabalarına verilen destek ele alındı.

Bakan Cubeyr ayrıca, İspanya Dışişleri Bakanı Josep Borell, Dışişleri Bakanı Erlan Abdıldayev ve Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ile yaptı.

Görüşmelerde Suudi Arabistan ile söz konusu ülkeler arasındaki ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası gelişmelere ele alındı.

Bu görüşmelerde, Suudi Arabistan’ın Birleşmiş Milletler Daimi Elçisi Abdullah Muallimi ve Dışişleri Bakanlığı Uluslararası ilişkiler Müsteşarı Dr. Abdurrahman Resi de hazır bulundu.

Diğer yandan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı New York’ta bir ’li siyasiler ve entelektüellerin de katıldığı Dış İlişkiler Konseyi tarafından düzenlenen sempozyuma katıldı.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın