Cockburn: ABD desteği YPG’lilerin kendilerine fazla güvenmesine neden oldu

Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 1 Eylül 2016

Independent gazetesinin Ortadoğu muhabiri Patrick Cockburn, DAEŞ yöneticilerinden Ebu Muhammed el Adnani’nin öldürülmesini ele aldığı yazısında, Türkiye’nin Suriye harekâtına ve YPG’lilerin bölgedeki geleceğine de değiniyor:

“Bugün gelinen nokta DAEŞ açısından eskisine göre daha kötü. Örgütün çevresi DAEŞ’i yok etmek istediğini söyleyen yapılarla sarıldı.

“Ancak düşmanlarının sayısı ve çeşitliliği DAEŞ için hiçbir zaman kaygı unsuru değildi. Çünkü bu yapılar DAEŞ’den nefret ettikleri kadar birbirlerinden de kuşku duymaya devam ediyor.

“Özellikle Türkiye ve Suriyeli YPG’liler her ne kadar DAEŞ’le mücadele konusunda kararlı olduklarını dile getirseler de bugün en keskin zehirlerini birbirlerine karşı kullanmak üzere saklıyorlar.

“Son günlerde ABD Suriyeli YPG’liler ve Türkiye arasında bir ateşkesin sağlanması için elinden geleni yapmaya çalışıyor. Ancak Ankara ‘terörist’ olarak tanımladığı Suriyeli YPG’lilerle herhangi bir anlaşma olamayacağı konusunda ısrarcı.

“ABD DAEŞ’in Cerablus’u elinde tutmak için savaşacağını varsaymıştı. DAEŞ sadece Menbic muharebesinde yaklaşık 1000 militanını yitirdi. Ancak örgüt Cerablus için savaşmaktansa Türkiye’nin desteklediği Suriyeli muhaliflerin kasabayı almasına izin verdi.

“Büyük ihtimalle örgütün yönetim kademesi sonunda kaybedecekleri bir savaş için kaynak harcamayı akıllıca bulmadı.

‘Fırat’ın doğusu da kırılgan’

“Aynı zamanda Türklerle YPG’lilerin bölgede karşı karşıya gelerek DAEŞ’dense birbirleriyle çatışmaya gireceklerini de hesaplamış olabilirler.

“Bu noktadan sonra kuzey Suriye’de devlet benzeri bir yapı kuran Suriyeli YPG’liler ABD hava kuvvetleriyle yürüttükleri başarılı müttefikliği devam ettirmeleri çok zor.

İlgilinizi Çekebilir:  KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu: TSK Kıbrıs adasında var olacaktır

“ABD’yle yapılan işbirliği Kürtlerin kendilerine fazla güvenmesine ve ABD hava desteğinin devam edeceğine inanmalarına yol açtı.

“Fırat Nehri’nin doğusundaki YPG yönetimindeki bölgeler, Türkiye’den gelebilecek olası saldırılara karşı oldukça savunmasız. Önemli yerleşim yerlerinin neredeyse tamamı sınırda bulunuyor.

“Türkler için en büyük sıkıntıysa, Suriye harekâtı sınırın karşı tarafında fiili bir YPG yönetimi olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

“Suriye’deki YPG oluşumunu ortadan kaldırabilecek tek şey topyekün savaş gibi duruyor.

“Suriye krizinde gelinen nokta ABD’yi zor bir tercih yapmaya itiyor. Türkiye’den gelebilecek akınlara karşı YPG müttefiklerinin yanında durmaya devam edecekler mi?

Fetih Medya – Haber Merkezi

 

Bir Yorum Yazın

    • Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?