Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Coca Cola ile Pepsi’de alkol şoku

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 4 Mayıs 2019 | 29 Şaban 1440 Cumartesi 01:58

Haberin önemine binaen sofralarına girmemesi için tekrar paylaşıyoruz.

Müslümanları katliamdan geçiren İsrail’e her yıl milyonlarca akıtan İsrail asıllı markalardan bir skandal daha. Coca Cola ile Pepsi’nin tüm kola ürünlerinde alkol çıktı

PEPSİ’nin anlamı
P(pay)—–E(every) P(penny for)—-S(strong)—-İ()
ANLAMI: Her kuruşunu güçlü israil için öde!

 

Coca Cola ile Pepsi’nin tüm kola ürünlerinde alkol çıktı. ’da, 19 ayrı meşrubat markasında yapılan testte Coca ve Pepsi’de binde bir oranında alkol tespit edildi. İki firmanın da sözcüleri, “Formülde yok ama üretim aşamasında ortaya çıkıyor olabilir” diye kendilerini savundu.

FRANSA’nın en çok satan tüketici dergilerinden ‘60 Millions de consommateurs’ tarafından yapılan içecek araştırması dün ’da gündeme oturdu. Dergi, başta Coca Cola ve Pepsi tarafından üretilenler olmak üzere piyasadaki 19 farklı markaya ait meşrubat ürününü rastgele satın alarak laboratuvarda test etti. Test sonuçları derginin Temmuz-Ağustos sayısında ‘İçtiğiniz ürünlerin içinde neler olduğunu biliyor musunuz?’ başlığıyla kapaktan duyuruldu. Testin en çarpıcı sonucu ise 19 markanın 10’unda çok düşük miktarda da olsa alkole rastlanması oldu.

meyvelere attı

Coca Cola Fransa’da direktör olarak çalışan Michael Pepin, “Bazı meyve özleri alkol kalıntıları taşıyabiliyor. Araştırmada çıkan alkol Coca Cola’nın yapım sürecinde ortaya çıkıyor olabilir” dedi. Coca Cola’nın internet sitesinde ise Camisi tarafından kendilerine ürünün Müslümanlarca tüketiminin uygun olduğuna ilişkin izin verildiği, tüm ülkelerde ürünlerinin alkolsüz içecek statüsünde kabul edildiği vurgulandı. Pepsi sözcüsü de, “Kolanın üretimi sırasında kullanılan ürünlerden kaynaklanan çok az miktarda alkol bazı içeceklerimizde yer alıyor olabilir. Ancak Pepsi’nin özel kola formülünde alkol yer almamaktadır” ifadesini kullandı. Nitekim araştırmada içeceklerde çıkan alkol miktarının litrede 10 miligramın altında olduğu, yani binde 1 oranında tespit edildiği belirtildi. Fransa’da yüzde 1.2’nin üzerinde alkol içeren ürünler ‘alkollü içecek’ olarak değerlendiriliyor.

İŞTE ARAŞTIRMANIN ÇARPICI SONUÇLARI

– Araştırmaya konu olan kola ürünlerinden Coca Cola Klasik, Coca Cola Light, Coca Cola Zero, Pepsi Klasik, Pepsi Max, Dia Kola ürünlerinde çok az miktarda da olsa alkol çıktı.

Litrede 25 küp şeker

– Pepsi ve Coca Cola’da yer alan bazı bitki özlerinde alerjik hidorkarbonlar bulunduğu tespit edildi.

– Kolaların renklendirilmesi için kullanılan ve ’de potansiyel kanserojen olduğu gerekçesiyle kullanımına kısıtlama getirilen E 150c ve E 150d (karamel) kimyasal maddelerinin Avrupa’daki ürünlerde sınırlama olmaksızın kullanılmaya devam edildiği ortaya çıktı.

– Tüm içeceklerde en yoğun olarak tespit edilen madde beklendiği gibi şeker. Hemen hemen tüm ürünlerin litresinde 100 grama yakın şeker bulundu. Coca Cola’nın litresinde 108 gram şeker tespit edilirken Pepsi’de ise 103 gram şeker bulundu. Bir küp şekerin 4 gram olduğu düşünülürse, bu 1 litre kolada 25 küp şekerden fazla şeker bulunduğu anlamına geliyor.

– Coca Cola’daki kafein oranı Pepsi’ye oranla daha düşük çıktı. Coca Cola’nın litresinde 91 miligram kafein bulunurken, Pepsi’de ise bu 101 miligram olarak tespit edildi.

28 Haziran 2012 Perşembe – 09:48
Kaynak: Ajanslar

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.