Çin’in Uygur çocukları zorla tuttuğu kamp görüntülendi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 3 Ekim 2018 | 23 Muharrem 1440 Çarşamba 16:05

Çin'in 'daki Uygur çocukları ailelerinden ayırarak zorla tuttuğu kamp görüntülendi.

Çin yönetiminin Doğu Türkistan'da uyguladığı asimilasyon bir süredir gündemde. Bu politikalardan en çok gündeme oturan uygulama, Çin tarafından "yeniden kampı" adıyla kurulan toplama kamplarıydı.

Bu kamplarda Çin'in, sayısı bir milyonu aşan Uygur'u zorla tuttuğu ifade ediliyordu. Bunların arasında, zorla ailelerinden ayırılan çok sayıda çocuk da bulunuyor.

İngiltere merkezli Müslümanlara Karşı Zulmü Belgeleme (DOAM) isimli insan hakları kuruluşu hesabında bölgeden sızdırılan bir görüntüyü paylaştı.

Millions of Uyghur Muslims have been sent to 're-education' concentration camps & their children are forced to stay in state-run orphanages/boarding schools where they are forced to adopt Chinese culture. Secret footage of a state-run orphanage in #EastTurkistan.#Uyghurs #China pic.twitter.com/oFEJ9ZBXNU

— DOAM (@doamuslims) 3 Ekim 2018

Videoda, demirden parmaklıkların arkasındaki çocuklar görülüyor. Tek tip giydirilen çocukların yaşlarının 5'ten küçük olduğu tahmin ediliyor.

Video oldukça kısıtlı bir süre için kayda alınabilmiş. Birkaç saniye sonra üniformalı bir şahıs kamerayla kayıt alınmasına engel oluyor.

Çin yönetiminin baskısı sebebiyle, bölgede yaşanan gelişmelere dair görüntüler oldukça nadiren basına yansıyor. Söz konusu video da, Çin'in bölgedeki politikalarını gösteren bir örnek niteliğinde.

Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın