Çin’den Türkiye’ye toplama kampı cevabı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 10 Şubat 2019 | 5 Cemaziyelahir 1440 Pazar 20:39

Çin Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, ’nin Uygur Türklerinin tutulduğu toplama kamplarının kapatılması yönündeki talebine cevap verdi. Açıklamada, öldürülen ozan Abdurrehim Heyit’ten bahsedilmemesi dikkat çekti.

 

Abdurrehim Heyit’in vefatı üzerine Türkiye’nin Çin’e gönderdiği notaya yanıt geldi. Çin, Uygur Türklerine yönelik baskı ve politikalarını inkar ederken “Türkiye Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün ilgili açıklamaları tamamen gerçek dışıdır.” açıklamasını yaptı.

Yapılan açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün ilgili açıklamaları tamamen gerçek dışıdır. Çin tarafı buna şiddetle karşı çıkmaktadır. 20. yüzyılın 90’lı yıllarından itibaren, Çin’in içinde ve dışında bulunan “üç şer güç” (etnik bölücülük, aşırıcılık, şiddet ve terör), Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde şiddet ve terör olayı planlayıp düzenleyerek çok sayıda masum vatandaşın hayatını kaybetmesine, yüzlerce polisin şehit düşmesine ve sayılamayacak kadar mal kaybına yol açmıştır. Bu teröristlerin bu vahim suç eylemleri, sadece Xinjiang’nın huzurunu ve dayanışmasını bozmakla kalmayıp aynı zamanda Xinjiang’daki tüm etnik gruplara mensup vatandaşların yaşam, , mülkiyet ve gelişme hakları gibi temel haklarını da zedelemiştir.” denildi.

KABUL ETMEDİLER

Uygur Türklerinin tutulduğu kampların toplama kampı olmadığının savunulduğu açıklamada; “Mesleki merkezleri kesinlikle Türk tarafının ifade ettiği gibi “toplama kampları” değillerdir. Mesleki merkezlerinin en önemli hedefi, terör ve aşırıcılıkla mücadeledir; ana programları “üç öğrenme ve bir giderme” olarak özetlenen bu merkezlerin amacı dili, hukuki bilgileri ve mesleki becerileri öğrenme ve aşırıcılığı gidermedir.” ifadelerine yer verildi.

TÜRKİYE’NİN AÇIKLAMASI

Dün Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, toplama kampında tutulan Uygur Türkü halk ozanı Abdurrehim Heyit’in ölümüyle ilgili bir açıklama yapmış, açıklamada “Abdurrehim Heyit’i ve Türk ve Müslüman kimliğine sahip çıkmak uğruna hayatını kaybeden tüm soydaşlarımızı rahmetle anıyoruz. Bu vesileyle, Çin makamlarını Uygur Türklerinin temel insan haklarına saygı göstermeye ve toplama kamplarını kapatmaya davet ediyoruz. Uluslararası toplumu ve BM Genel Sekreterini de Sincan bölgesindeki insanlık trajedisinin sona erdirilmesi için etkin adımlar atmaya çağırıyoruz.” ifadelerine yer verilmişti.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın