Çin’den Trump’a savaş resti!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 30 Ocak 2017 | 2 Cemaziyelevvel 1438 Pazartesi 22:41

Çinli bir üst düzey askeri yetkili, Donald yönetimindeki ’yle savaşın “sadece bir slogan değil” ve “pratik bir gerçek” haline geldiğini açıkladı.

 

Çinli bir üst düzey askeri yetkili, Trump yönetimindeki ABD’yle savaşın artık bir olasılık haline geldiğini açıkladı. Açıklamalar, ’nın yeni yönetiminden ’e yönelik agresif söylemlere yanıt olarak “ Halk Kurtuluş Ordusu” web sitesinde yayınlandı.

 

South China Morning Post gazetesinde yer alan, Savunma Seferberliği Komisyonu’ndan bir üst düzey yetkilinin açıklamalarına göre ’Trump’ın başkanlık döneminde çıkabilecek bir savaş” gibi sözler artık bir slogan değil, gerçeklik haline geldi. Yetkili ayrıca, gergin günler geçiren Güney ve Doğu Çin Denizi’nde askeri konuşlandırmalar yapılması ve bir diğer bölgesel sıcak nokta olan Kore Yarımadası’nı korumak için bir füze savunma sistemi geliştirilmesi çağrısında bulundu.

 

Yetkili, ABD’nin -Pasifik bölgesindeki stratejisini de gözden geçirmesi gerektiğini söyledi.

İlgilinizi Çekebilir:  Çin'den Kamboçya'ya 100 milyon dolarlık askeri yardım

 

Donald Trump ve yönetimde bulunan ekibi Çin’e karşı sert bir politika geliştiriyor. Trump, ülkeyi “ manipülatörü” olarak damgalıyor ve ABD’nin altını oyan ekonomik ve ticari taktikler geliştirmekle suçluyor.

 

Ayrıca Trump’ın ABD ve Çin arasında 1960’dan beri geçerli olan “Tek Çin” politikasını göz ardı ederek, statüsü tartışmalı olan özerk Bölgesi yönetimiyle iletişime geçmesi ülkeler arasındaki krizi artırıyor.

 

Trump’ın Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ABD’nin Güney Çin Denizi’ndeki yapay Çin adalarına denizde blokaj kurmasını savunmuş ve bu da Pekin tarafından bir savaş hareketi olarak yorumlanmıştı.

 

Çin sosyal medyası, sınırına Dongfeng-41 kıtalararası nükleer balistik füze sisteminin yerleştirildiği iddia eden resimleri gündeme taşımıştı. Bu iddialar Çin yönetimi tarafından ise reddedilmişti.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Anahtar Kelime: , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın