Çin’den Trump’a gözdağı: Savaş açarsa aptallık olur

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Kasım 2016 | 14 Safer 1438 Pazartesi 18:04

’nin yeni başkanını beş gün sonra resmen tebrik eden Çin’den, üstü örtülü bir tehdit de geldi. Çin’de devlet kontrolündeki Global Times gazetesi, yeni başkan ’ın ekonomik olarak Çin’e rekabet başlatmasının ‘aptallık’ olacağı belirterek, uyarıda bulundu.

Dünya Bülteni’nin İngiliz The Guardian gazetesine dayandırdığı habere göre, Trump’ın seçim kampanyasında ‘Çin mallarına yüzde 45 tarife uygulayacağı sözü verdiğini hatırlatan gazete, bu önlemlerin ciddi hata olacağını vurguladı.

Gazete’nin editör yazısında “Eğer Trump ABD-Çin ilişkilerini mahvederse, elbette bunun endüstrisine de olumsuz etkileri olacaktır. Ve sonunda Trump’ın beceriksizliği, cehaleti ve pervasızlığı eleştirilecektir” dedi.

Trump, seçim sürecinde ayrıca Apple gibi Çin’de üretim yapan Amerikan firmalarına ateş püskürmüştü. Bloomberg’e verdiği bir mülakatta, “Başkan seçilirsem, Apple’a, bilgisayarlarını ve diğer ürünlerini diğer ülkeler yerine bu ülkede ürettireceğim.” diyen Trump, bunu nasıl yapacağı sorusuna ise, “Tim Cook’un üzerine öyle bir çökerim ki Silikon Vadisi’ne gidene kadar kendine gelemez.” cevabını vermişti.

İlgilinizi Çekebilir:  Modi Çin’de: Yeni Delhi, Pekin ile buzları eritiyor

Çin Merkezi Devlet Televizyonu’na (CCTV) göre, Çin Devlet Başkanı Şi ve ABD başkanlığına seçilen Trump, yaptıkları görüşmesinde, iki ülke arasındaki ilişkileri ele aldı. Görüşmede Şi, Çin-ABD ilişkilerinde tek doğru seçeneğin iş birliği olduğuna işaret ederek iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve iki halkın daha fazla somut fayda elde etmesinin sağlanması gerektiğini söyledi.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Anahtar Kelime: , , , ,

Bir Yorum Yazın