Çin ve ABD arasında ticaret müzakereleri başladı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Ocak 2019 | 1 Cemaziyelevvel 1440 Pazartesi 17:25

Bir süredir gündemi meşgul eden -Çin ticaret savaşları, yerini ticaret görüşmelerine bırakıyor. İki ülke arasındaki ilk ticari resmen başladı.

 

Dünyanın en büyük iki ekonomisi ve Çin, sürmekte olan gümrük vergileri konusundaki sorunları aşmak amacıyla görüşmelere başladılar. Ticaret bakanlıklarından heyetler, Çin’in başkenti Pekin’de bugün biraraya geldiler.

İki gün sürecek toplantılara ilişkin olarak her iki taraf da olumlu beklentiler içerisinde.

Çin Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang görüşmelerin yapıcı ve olumlu olacağını söylerken Amerika Başkanı Donald da geçen hafta yaptığı açıklamada, “Sanırım Çin’le anlaşacağız” demişti.

Geçen yıl Amerika Başkanı Donald Trump, 250 milyar tutarındaki Çin’den ithal edilen ürünlere yönelik olarak gümrük vergilerini yüzde 25 arttırmıştı.

Amerika Başkanı Donald Trump ve Çin Başkanı Xi Jinping 1 Ocak itibariyle 90 günlük bir süre için karşılıklı olarak başka bir artışında bulunmama kararı almışlardı.

Ticaret bakanlıklarına ait heyetler arasındaki görüşmelerin başladığı bugün Amerika Ordusu’na ait bir destroyerin Güney Çin Denizi’nde statüsü tartışmalı adaların yakınlarında seyretmesiyse gerginliğe neden oldu. Çin tarafından yapılan açıklamada Amerika’nın provokasyon yaratma peşinde olduğu duyuruldu.

 

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.