Çin Uçak Gemisi, Güney Çin Denizi’nde bir adaya demirledi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 20 Mayıs 2018 | 5 Ramazan 1439 Pazar 18:47

Çin Cumhuriyeti’ne ait uçak gemisi, ilk kez Güney Çin Denizi’nde bir adada demirledi. Söz konusu gelişme, tartışmalı ve stratejik öneme sahip Çin Denizi’ne kıyısı olan ülkeler arasında gerilimi artırabilir.

Çin Deniz Kuvvetleri tarafından verilen bilgilere göre, nükleer taşıyabilen CH-6 Kay uçak gemilerinin de katıldığı bir tatbikatta, uçak gemilerinin bir adaya demirleme ve demir alma tatbikatı da yaptığı bildirildi. Ancak, gemilerin demirlediği adaya dair bilgi verilmedi.

Açıklamada, Çinli sanayii uzmanı Wang Minglyang’ın değerlendirmelerine de yer verildi. Minglyang, “Güney Çin Denizi’ndeki tatbikatlar, Çin’in bölgeden gelen tehditlere karşı savaşma becerisini artıracaktır” ifadelerini kullandı.

Tatbikat, CNBC kanalının istihbaratına dayanarak yayınladığı haberde, Çin yönetiminin, Vietnam ve Filipinler’in de hak iddia ettiği Spartli adaları civarında gemilerine karşı füzeler konuşlandıracağını iddia ettiği raporundan birkaç hafta sonra gerçekleşti.

Washington , Pekin yönetiminin, Güney Çin Denizi’ndeki askeri faaliyetleri nedeniyle bir yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulunmuştu.

Önemli deniz ticareti yolları üzerinde bulunan ve büyük ve doğalgaz rezervlerine sahip olan Güney Çin Denizi’nde, yıllardır Çin, Vietnam, Brunei, ve Filipinler gibi ülkeler hak iddia ediyor.

Çin ise yıllardır kontrol altında tuttuğu mercan adalarını restore etmeye çalışırken, aynı zamanda bölgede askeri üsler de kuruyor. Bölgede, Çin’e ait rampalarının yanı sıra, radarlar, iletişim merkezleri ve savunma sistemleri de bulunuyor.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın