Çin, özel terörle mücadele kuvvetleri oluşturuyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 30 Eylül 2018 | 20 Muharrem 1440 Pazar 15:30

Çin resmi makamlarının, Pekin’in yurtdışındaki çıkarlarını korumak için ülke içinde ve dışında yapabilecek özel kuvvetleri oluşturma kararı aldığı ifade edildi.

Çin’in resmi ajansının (Xinhua) dün bildirdiğine göre, üst düzey bir Çinli yetkili, Çin’in yurtdışındaki çıkarlarını korumak için ülke içinde ve dışında operasyon yapabilecek özel terörle kuvvetleri oluşturmak için çalıştığını açıkladı.

Uzmanların, Pekin’in böyle bir uygulamayı devreye sokmak için büyük ve diplomatik sorunlarla karşı karşıya olduğunu söylemesine rağmen, Çin, 2015 yılının sonlarında, ordusunun yurtdışında terörle mücadele operasyonları yürütmesine izin veren bir terörle mücadele yasası çıkarmıştı. Reuters’ın bildirdiğine göre, Çin, ülkenin uzak batısında bulunan Sincan’daki yerel İslamcıların ve aynı bölgeden Orta Doğu’ya giden radikallerin tehditleriyle karşı karşıya olduğunu belirtiyor.

Kasım 2015’te DAEŞ, Orta Doğu’da rehin aldığı bir Çinliyi öldürdüğünü açıklamıştı.

Orduya bağlı Çin Silahlı Polisi İstihbarat Şefi Zhang Xiaoqi, Xinhua’ya yaptığı açıklamada, “Özel kuvvetlerin oluşturulması, ülke ordusunun kapsamlı modernizasyonu açısından önemli bir unsur. Terörle mücadele kapsamında yapılan hazırlıklar, stratejik çıkarların her yerde korunmasını sağlayacak şeklide düzenlenmeli” dedi.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın