Çin ithalat ürünlerine yönelik vergi nedeniyle Apple ürünlerine zam

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 9 Eylül 2018 | 29 Zilhicce 1439 Pazar 06:10

Apple, günü yaptığı açıklamada, Çin’den ithal edilen ürünlere yönelik 200 milyar dolarlık gümrük vergisi tarifesi nedeniyle Apple Watch ve iPod kulaklıkları gibi ürünlerin fiyatlarında artış yapılacağını bildirdi.

Bloomberg ajansından aktarıldığına göre, merkezi Kaliforniya’nın Cupertino şehrinde bulunan şirket, Ticaret Temsilciliği Ofisi’ne gönderdiği 5 Eylül tarihli bir mektupta, Mac bilgisayarları, iPad kalemleri, şarj cihazları, dönüştürücüler ve ’de bazı ürünleri üretmek ve tasarlamak için kullanılan ekipman araçları gibi birçok ürünün fiyatının bu durumdan etkileneceğini söyledi.

ABD, son aşamada 200 milyar dolara ulaşan Çin mallarına yönelik gümrük vergisine 50 milyar dolar değerinde bir tarife daha uygulanacağını açıkladı.

ABD Başkanı Donald dün yaptığı açıklamada, Çin’den gelen ürünlere 267 milyar dolar değerinde yeni gümrük vergisi tarifesi uygulamaya çalıştığını söyledi. Analistler, bu durumun tüketici ürünlerinin her kategorisini etkileyeceğini kaydetti.

Şirket tarafından gönderilen mektupta şu ifadeler yer aldı:

“Bu tarifeler ile ilgili en büyük endişemiz, ABD’nin bu durumdan fazlaca zarar görebileceğidir. Bu, Amerikan tüketicileri için artan fiyatların yanı sıra, ABD’de daha düşük büyüme ve rekabete açacaktır.”


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın