Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Çin İran’a 5 bin asker gönderecek

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 9 Eylül 2019 | 10 Muharrem 1441 Pazartesi 09:50

Çin’in, İran’ın tarafından uygulanan sektörlerine 280 milyar dolarlık yapacağı öğrenildi. Pekin yönetiminin ayrıca İran’ın endüstriyel altyapısına da 120 milyar dolarlık bir yapma niyetinde olduğu ifade edildi. Çin’in bu yatırımlarını korumak amacıyla, yaklaşık 5 bin Çinli görevlisinin İran topraklarına gideceği aktarıldı.

Çin, İran’ın ABD tarafından yaptırım uygulanan sektörlerine büyük bir yatırım yapma hazırlığında olduğu bildirildi. Söz konusu yatırım tutarının 280 milyar olduğu belirtildi.

Petroleum Economist dergisinde yer alan haberde, İran Bakanlığından bir kaynağa dayandırılan bilgiye göre, bu yatırımın Çin ile İran arasında imzalanan bir kapsamında gerçekleşeceği ifade edildi.

Aynı haberde, Pekin yönetiminin İran’ın endüstriyel altyapısına da 120 milyar dolarlık bir yatırım yapma niyetinde olduğu aktarıldı.

Yatırımların, anlaşmanın yürürlük tarihinden itibaren beş yıl içerisinde tamamlanacağı öğrenildi. Her iki ülkenin hemfikir olması halinde ise ek yatırımların gerçekleşeceği bilgisi paylaşıldı.

Yatırımlar karşılığında İran’ın Çinli şirketlere; petrol, ve petrokimya alanlarında yeni, dondurulmuş ya da henüz tamamlanmamış projelerin ihalelerinde katılım önceliği tanıyacağı bildirildi. Bu durumun, yaklaşık 5 bin Çinli güvenlik görevlisinin projelerin korunması gerekçesiyle İran topraklarına gönderilmesi ihtiyacını da beraberinde getirdiği ifade edildi.

Söz konusu güvenlik güçlerinin, İran’dan Çin’e yapılacak ürünlerinin Körfez’den güvenli geçişini de sağlayacağı bildirildi.

Anlaşma kapsamında, Çin’in İran’dan alacağı petrol, gaz ve petrokimya ürünlerinde yüzde 32’lik bir indirimden yararlanacağı aktarıldı.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.