Çin Başbakanı Li’den gümrük vergilerinde indirim sözü

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 19 Eylül 2018 | 9 Muharrem 1440 Çarşamba 17:32

Çin Başbakanı Li Keqiang, ve Çin’in karşılıklı olarak cezai tarifeler uygulama kararı almasından bir gün sonra ülkesinin ekonomi açılımının hızını artırma sözü verdi.

Başbakan Li, Çin’in Tientsin kentinde düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu’nda yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıl İsviçre’nin Davos kentinde gerçekleşen Dünya Ekonomi Forumu’nda belirttiği gibi dünya ticaretinin bırakılmasının önemini bir kez daha vurguladı.

“Dünya dönüm noktasında”

Şuan dünyanın bir ‘dönüm noktasında’ olduğunun altını çizen Başbakan Li, “Küreselleşme ya da küreselleşmeme arasında tercih yapmakla karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

Li, Çin’in ekonomisini düzeltme, yabancı işletmelerin iş ortamını iyileştirme, vergileri azaltma ve fikri mülkiyet haklarının korunmasını teşvik etme gibi vaatlerini yinelerken, bu konular aynı zamanda, Çin ile ABD arasındaki artan ticaret savaşında da tartışılan ana meseleler olarak biliniyor.

ABD’den dev yaptırım

ABD Başkanı Donald Trump Pazartesi günü, 200 milyar değerinde Çin menşeli ürünlere 24 Eylül itibariyle yüzde 10’luk ek gümrük vergisi uygulanacağını açıklamıştı.

Küreselleşmeyle ilgili problemleri müzakereler aracılığı ile çözmeye çalışacağına söz veren Çin Başbakanı, “Korumacılık hiç bir çözüm sunmaz” şeklinde konuştu.

Diğer yandan Çin’in, bu yılbaşlarında ilaç ve diğer tüketim malları ithalatına yönelik vergileri düşürdüğüne dikkati çeken Li, bir ithalatlarda vergi indirimleri yapmaya devam etmeyi planladıklarını açıkladı.

Çin’den misilleme

ABD’nin 200 milyar dolar değerindeki Çin’den ithal edilen ürünlere yönelik ek gümrük vergileri uygulama kararına karşılık Çin, 60 milyar dolar değerindeki ABD menşeli ürüne ek gümrük vergisiyle misilleme yaptı.

Fikri mülkiyet hakları meselesi

Başbakan Li, Washington tarafından şiddetle eleştirilen bir olan fikri mülkiyet hakları hırsızlarıyla sözü verdi. Li, “İster Çinli, ister yabancı bir şirket olsun, fikri mülkiyet ihlalini yapanlarla ciddi bir şekilde edeceğiz. Fikri mülkiyet haklarını ihlal edenlere uygulanan cezaları artırmayı planlıyoruz” dedi.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın