Cihat örgütleri birleşerek El Kaide’ye katıldı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 4 Mart 2017 | 5 Cemaziyelahir 1438 Cumartesi 10:00

’de cihat yanlısı gruplar birleşti
Mali’deki üç büyük grup, tek bir isim altında birleşerek ve ’ye bağlı olduklarını açıkladı.

Perşembe günü video yoluyla paylaşılan açıklamada, Ensaruddin, El Murabitun, Messine Tugayları ve İslami Mağrip El Kaidesi gruplarının, “Nusret El İslam ve Muslimin Cemaati” adı altında birleştikleri duyuruldu.

Video kaydında konuşma gerçekleştiren Ensaruddin lideri İyad El Ğali, “ülkede işgalci konumunda olan ve askerlerini ve aynı zamanda hükümet birliklerini çok sayıda ile hedef alacakları” tehdidinde bulundu.

El Ğali, “yeni kurulan grubun Taliban lideri Molla Heybetullah Ahunzade’ye, El Kaide lideri Eymen ez ’yi ve örgütün Kuzey lideri Ebu Musab Abdul Vedud’a biat ettiğini” belirtti.

El Murabitun, yaklaşık bir ay önce Gao kentinde bir askeri üsse 60 askerin ölümüne yol açan bombalı araç saldırısı düzenlemişti. Örgüt, geçtiğimiz yıl Kasım ayında Mali’nin başkentinde Batılı diplomatların bulunduğu bir otele baskın düzenlemiş ve 30’a yakın kişiyi öldürmüştü.

2012 yılı baharında, İslam yanlısı grupların geniş çaplı bir saldırı başlatmasının ardından Mali hükümeti ülkenin kuzeyinde büyük oranda kontrolü kaybetmişti. Ülkenin yarısından fazlasını ele geçirlen savaşçıların başkent Bomako’ya yönelmelerini ardından, Fransa öncülüğündeki uluslararası ülkeye müdahale gerçekleştirdi. Ülkenin kuzey bölgelerine yerleştirilen ‘BM Barış Gücü’ askerleri de müdahaleye destek güç olarak katkı sağlamıştı.

Kaynak: Asyanın Sesi

Fetih Medya- Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın