Ceyşu’l İslam’ın Guta müdaafası: 35 günde 1464 rejim askeri öldü

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 31 Mart 2018 | 14 Recep 1439 Cumartesi 14:08

Muhalif tarafından yapılan açıklamaya göre, öldürülenle arasında üst düzey rejim komutanları da bulunuyor.

Kuşatma altındaki bölgesinden olmayı kabul etmeyen muhalif grup Ceyşu’l İslam, bölgede yaşanan çatışmalarda öldürülen rejim koalisyonu güçlerine ait rakamları yayınladı.

Muhalif grup tarafından yayınlanan rakamlara göre, 18 Şubat – 25 Mart tarihleri arasında Doğu Guta bölgesinde yaşanan çatışmalarda Rusya ve İran destekli rejim koalisyonuna bağlı güçlerden 1464 kişi öldürüldü.

“Öldürülenlerin 132’si rütbeli”

Grup tarafından yapılan açıklamada, yaklaşık 35 günlük süre içinde yaşanan çatışmalarda öldürülen 1464 rejim unsurunun arasında farklı rütbelerden 132 kişi bulunuyor. Öldürülen rütbeli personeller arasında rejimine bağlı üst düzey isimler de bulunuyor.

“20 esir alındı”

Bölgede yaşanan çatışmalarda rejime bağlı güçlerden 20 kişinin canı olarak yakalandığı da muhalif grup tarafından açıklanan rakamlar arasında.

Rejime ait 1 uçak ve 1 düşürüldü

Ceyşu’l İslam grubu tarafından yapılan açıklamada, belirtilen tarihler arasında rejim güçlerine ait çok sayıda tank ve askeri aracın tahrip edildiği belirtilirken, 1 uçak ve 1 helikopterin de hava savunma birimi tarafından düşürüldüğü ifade edildi.

“Bölgeden çıkmayı reddediyoruz”

Ceyşu’l İslam grubu sözcüsü Hamza Bayraktar, geçtiğimiz günlerde Qasioun Ajansı’na verdiği demeçte, grubun bölgeden çekileceğiyle ilgili haberlerin gerçeği yansıtmadığını söylemişti. Hamza Bayraktar, “Biz çıkmayı reddediyoruz, müzakereler hala devam etse de şu ana kadar herhangi bir anlaşmaya varılmadı.” ifadelerini kullanmıştı.

Bayraktar Doğu Guta’daki zorunlu tahliyelerin “feci” olacağını vurgulamış, Ruslarla müzakerelerin sürdüğünü lakin bu görüşmelerin çok zor geçtiğini söyledi.

’de önde gelen muhalif gruplardan biri olan Ceyşu’l İslam, Doğu Duta’da kalan tek muhalif grup. Grup, Şam kırsalında bulunan büyük yerleşimlerden biri olan ’nın kontrolünü elinde bulunduruyor.

Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın