Cevad Zarif: “İran’da da kara para aklama var”

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 2 Aralık 2018 | 24 Rebiülevvel 1440 Pazar 22:35

İran Bakanı Muhammed Cevad Zarif, bütün dünyada olduğu gibi İran’da da kara para aklama olayının olduğunu söyledi.

 

İran Meclisi Ulusal ve Dış Komisyonu’nun toplantısına katılan Zarif, çıkışta gazetecilere kara para aklama iddialarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Zarif, komisyonda milletvekillerinin Dışişleri Bakanlığı’nın faaliyetleri, komşularla ilişkiler ve büyükelçilerin atanmasına kadar birçok konuda sorular yönelttiklerini aktardı. Kendisine yöneltilen bazı soruların da kara para aklamayla ilgili olduğunu belirten Zarif, söylediklerinin çok açık olduğunu ancak kendisine ait olmayan bazı ifadelerin de başkaları tarafından üretildiğini açıkladı.

“İslam Cumhuriyeti rejimini daima savunan birisi olarak söylüyorum: Bütün dünyada olduğu gibi İran’da da kara para aklama olayı vardır.” diyen Zarif, hükümet tarafından meclise sunulan Terörizmin Finansmanıyla Konvansiyonu (CFT) ve Görev Gücü (FATF) tasarısı ile bu alandaki ihlallerin önüne geçilebileceğini ifade etti.

KARA PARA AKLAMAYLA İLGİLİ MÜCADELEYE DEVAM

Kara para aklamaya karşı gerekli mücadelenin verilmesinin önemli olduğuna dikkati çeken Zarif, ülkede kara para işinin tacirleri, yolsuzlukluk yapanlar ve kaçıranlar tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Zarif, bu konuda çıkarları zarar gören bazı grupların bu işin aleyhine propaganda yürütebileceğini dile getirdi.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın