Çavuşoğlu: Kandil operasyonu için İran’la görüşmeler sürüyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 13 Haziran 2018 | 29 Ramazan 1439 Çarşamba 16:03

Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kandil’e geniş çaplı bir operasyon için İran’la görüşüldüğünü belirterek, ‘Bu işin bir saha ayağı var, bir de diplomaside yapılması gerekenler var. İran’la da görüşüyoruz’ dedi.

Habertürk’te dış gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu, Kuzey ’taki Kandil’e geniş çaplı bir kara operasyonu düzenlenmesi olasılığıyla ilgili soruları yanıtladı.
Çavuşoğlu, “Sınırımızın ötesindeki bu tehdidi temizlememiz gerekiyor. Irak’ta, nerede olurlarsa olsun bu teröristleri temizleyeceğiz. Askerlerimiz, istihbaratımız teknik olarak ne yapılması gerektiği konusunda teknik çalışmaları yapıyorlar. Bu işin bir saha ayağı var, bir de masada, diplomaside yapılması gerekenler var. İran ile de yapıyoruz. Onlar için de PKK/PJAK bir tehdittir” dedi.

‘Si̇lahlari ki̇m verdi̇yse o toplayacak’

ABD ile arasında Mutabakat sağlanan Menbiç haritasına ilişkin soruları da yanıtlayan Çavuşoğlu, ’lilerin Menbiç’ten çekilmesi sürecine ilişkin şunları söyledi:
YPG’nin çekilmesi demek, silahlarını bırakması demektir. ABD silah verdi, bunu da gizlemiyor, şimdi vermiyorum diyor. Buraları istikrara kavuşturmamız için bu silahların geri alınması gerekiyor. Birlikte çalışıp ne yapılıp yapılmadığını göreceğiz. Silahları da veren toplayacak. Yol haritasının amacı ABD’nin sözünü tutması. Artık bu işleri sürüncemeye bırakmak ya da topu taca atmak yok. Birlikte çalışacağız, birlikte göreceğiz. Silahların alınması konusunda da, seri numaralarını aldıklarını ve silahları geri alacaklarını söyledi ABD. Bizzat Sayın bunu cumhurbaşkanımıza söyledi.”

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın