Çavuşoğlu: İdlib Mutabakatı son şans

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 27 Eylül 2018 | 17 Muharrem 1440 Perşembe 09:43

73. Genel Kurulu görüşmelerine katılmak üzere ’ta bulunan Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Bakanı Sergey Lavrov ve İran Bakanı Cevad Zarif ile üçlü görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, daha önce mutabık kalınan toplantının amacının ’de imzalanan İdlib anlaşmasının uygulanması olduğunu belirtti.

“SİYASİ SÜRECİ HIZLANDIRMAMIZ LAZIM”

“Bir taraftan askerlerimiz ve istihbaratlarımız sahada teknik çalışmaları yaparken, tabi ki bu bir karardır aynı zamanda ve Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu bir liderlik vardır.” ifadesini kullanan Çavuşoğlu şunları söyledi:

“Her üç ülkenin de desteklediği ve sahiplendiği bir anlaşmadır. Bu (İdlib Mutabakatı), esasen Suriye’de bir siyasi çözüm için son bir şanstır. Bu fırsatı kaçırmamamız lazım. Bu fırsattan istifade ederek rejim ve muhalifleri bir araya getirerek siyasi süreci hızlandırmamız lazım.”

“SURİYE KRİZİ BAŞA DÖNMELİ”

Çavuşoğlu açıklamasına şu sözlerle devam etti:

“Önümüzdeki süreçte somut olarak atabileceğimiz en önemli adım ise Anayasa komisyonunun oluşturulmasıdır. Listeler daha önce verildi. Hem hem de rejim tarafından. Yine sivil toplumdan da insanlar olacak. Bugün Anayasa komisyonunun bir an önce kurulmasıyla ilgili görüşlerimizi paylaştık.”

Bu konularda üç ülkenin de birlikte çalışacağını vurgulayan Çavuşoğlu, “Artık Suriye krizinin siyasi bir süreçle bir istikrar ve barışa dönmesi gerekiyor. Diğer taraftan örgütleriyle mücadeleyi biz de sürdürüyoruz. Birlikte de sürdürüyoruz o başka bir şey. Ama siyasi süreç önemli.” şeklinde konuştu.

“Bugünkü toplantımızın dışında zaten gerek gerekse bizler katıldığımız toplantılar ve yaptığımız ikili görüşmelerde bu konuyu diğer muhataplarımızın gündemine getirdik” diyen Çavuşoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: Şu anda bizim için İdlib çatışmasızlık bölgesiyle ilgili yapılan anlaşmadan sonra siyasi sürece hız vermek bir önceliktir. Tabi ki Rusya ve İran ile ortak çalışmalarımızı devam ettirmemiz gerekiyor.”

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın