Cammu Keşmir’de bağımsızlık yanlısı siyasilere gözaltı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 21 Haziran 2018 | 7 Şevval 1439 Perşembe 16:53

Hindistan‘ın Cammu Keşmir eyaletinde önde gelen bağımsızlık yanlısı siyasi liderler gözaltına alındı.

Hindustan Times gazetesinde yer alan habere göre, Cammu Keşmir Kurtuluş Cephesi (JKLF) lideri Yasin Malik gözaltına alınırken, Tüm Partiler Hürriyet Konferansı lideri Mirvaiz Ömer Faruk‘a ev hapsi cezası verildi.

Halen ev hapsinde tutulan Hürriyet Konferansı liderlerinden Seyit Ali Şah Gelani’nin ise mevcut durumunun devam ettiği bildirildi.

Bağımsızlık yanlıları, güçlerinin düzenlediği operasyonlarda sivillerin hayatını kaybetmesi ve gazeteci Sucat Buhari’nin geçen hafta suikast sonucu hayatını kaybetmesinin ardından genel grev ilan etti. Eyalette toplu taşıma araçları çalışmazken, okullar ve iş yerleri kapalı kaldı.

Gözaltıların toplum liderlerinin olası protestolara önderlik etmesini engellemek amacıyla yapıldığı sanılıyor.

Cammu Keşmir Başbakanı Mehbuba Mufti, koalisyon ortakları arasındaki anlaşmazlığın ardından istifa etmiş ve oluşan hükümet boşluğundan dolayı yetkiler, geçici olarak atanan Vali NN Vohra’ya devretmişti.

Keşmir sorunu

İngiltere, 1947’de Hindistan’dan çekilirken, prenslik şeklinde yönetilen Keşmir’i Hindistan ya da Pakistan ile birleşme konusunda bıraktı. Nüfusunun yüzde 90’ı olan Keşmir halkı, 1947’de Pakistan’a katılmaktan yana alsa da dönemin prensi, Hindistan’la birleşmeye karar verdi. Karara Müslüman Keşmir halkı karşı çıktı. Pakistan ve Hindistan’ın bölgeye göndermesiyle taraflar 1947’de ilk kez savaştı. İki ülke arasında yine aynı nedenle 1965 ve 1999’da çıktı.

Keşmir’in yüzde 45’i Hindistan’ın, yüzde 35’i Pakistan’ın kontrolünde. Bölgenin yüzde 20’sine ise Çin hakim. Hindistan ele geçirdiği bölgeleri “Cammu Keşmir” eyaleti adı altında kendine bağladı. Cammu Keşmir, şu anda Hindistan’da Müslüman nüfusun çoğunlukta bulunduğu tek eyalet durumunda. Pakistan ise kendi kontrolü altındaki Keşmir’e “Azad Keşmir (Bağımsız Keşmir)” ve “Gilgit Baltistan” olarak iki özerk bölge statüsü verdi.

Güvenlik () 1948’den itibaren aldığı kararlarla Keşmir’in askerden arındırılmasını ve geleceğinin halkoyuyla belirlenmesini öngördü. Hindistan oylamasına sıcak bakmazken, Pakistan kararlarının uygulanmasını istiyor.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın