Burkina Faso’nun doğusunda çifte saldırı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 16 Eylül 2018 | 6 Muharrem 1440 Pazar 21:34

Batı Afrika ülkesi Burkina Faso’da şiddet yanlılarının dün düzenledikleri çifte saldırıda 9 hayatını kaybetti.

Burkina Fasolu yerel yetkililer, şiddet yanlılarının dün akşam gerçekleştirdikleri saldırıda en az 9 sivilin hayatını kaybettiğini bildirdiler. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, “15 Eylül 2018 Cumartesi akşamı, Pama’ya 60 kilometre uzaklıkta bulunan Diabiga köyü ve 15 kilometre uzaklıktaki Kompienga’da bulunan Kompienbiga köyünde saldırıları gerçekleşti” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada çifte saldırıda 8 sivilin hayatını kaybettiği belirtildi. Ouagadougou’daki bir güvenlik kaynağı ise yaptığı açıklamada, ilk saldırı da bir dini lider ve destekçilerinin hedef alındığını, saldırıda din adamları da dahil olmak üzere 5 kişinin öldüğünü söyledi. Aynı kaynak saldırının, içinde mescit bulunan din adamının evine yönelik yapıldığını ve üç kişinin olaydan yaralı olarak kurtulduğunu sözlerine ekledi

Köye motosikletlerle geldiler

Fransız Ajansı’na (AFP) açıklamalarda bulunan güvenlik kaynağı, yaralılar arasında bulunan bir kişinin daha sonra hayatını kaybettiğini ifade etti. Kimliğinin açıklanmasını istemeyen bir başka güvenlik kaynağı, Kompienbiga köyüne motosikletlerle geldiği düşünülen saldırganların, aynı aileden üç kişiyi öldürdükleri ve iki kişiyi yaraladıklarını söyledi. Saldırıların planlı olarak gerçekleştirildiğini düşünen kaynak, sivillerin hedef alınma sebeplerinin araştırıldığını ifade etti.

Ülkenin doğusunda Ağustos ayı ortalarında 7 güvenlik görevlisi tuzaklanan el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu hayatını kaybetmişti. Güvenlik görevlileri, doğudaki en büyük şehirlerden biri olan ve Pama’ya 100 kilometre uzaklıkta bulunan Fada N’Gourma’ya 30 kilometre uzaklıktaki bir noktada araçlarının geçişi sırasında bombanın patlatılması ile saldırıya uğrarken, bölgeden geçen bir başka güvenlik ekibine de silahlı kişilerce ateş açılmıştı.

Devlet Başkanı’ndan mesajı

Burkina Faso’nun doğusunda bir ay içerisinde gerçekleşen ve yaklaşık yirmi kişinin ölümüne neden olan saldırıların ardından Devlet Başkanı Roch Marc Christian Kabore, 8 Eylül’de yaptığı açıklamada, ‘ belasını ortadan kaldırmak’ için ‘yeni güvenlik önlemleri’ alma sözü verdi.

Bununla birlikte Ouagadougou’da iki yıl içerisinde gerçekleşen üç saldırıda yaklaşık 60 kişi hayatını kaybetmişti. Bu saldırılarda, Genelkurmay Başkanlığı ve Fransa Büyükelçiliği hedef alınmıştı.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın