Bulgaristan Ortodoks Kilisesi’nden Mülteci karşıtı çağrı!

Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 28 Kasım 2016

Mülteci kabûlünün sınırlandırılmasını isteyen Bulgaristan Ortodoks Kilisesi, mülteci dalgasının istila belirtileri taşıdığını savundu.

Bulgaristan Ortodoks Kilisesi, ülkeye mülteci kabûlünün sınırlandırılması çağrısında bulundu.

AA’da yer alan habere göre, Bulgaristan Ortodoks Kilisesi, internet sitesinden yaptığı açıklamayla mülteci akınına karşı duruşunu ortaya koydu. Açıklamada, “Bu mülteci dalgası istila belirtileri taşıyor.” ifadesi kullanılarak güvenlik riski altındaki insanlarla olanaklar ölçüsünde dayanışma gösterilmesinin desteklenmesine karşın, ülkeye daha fazla mültecinin gelmesine izin verilmemesi gerektiği belirtildi.

“Sorunu Yaratanlar Çözümüne Katlansın”

Açıklamada “Gelenlere, sınırlı olanaklarımız çerçevesinde yapabildiğimiz kadar yardım ederiz ancak fazlasını hiçbir şekilde yapmayız. Sorunu yaratanlar çözümüne katlansın. Ortodoks Bulgaristan halkı, bu durumda devletinin yok edilmesine kadar varabilecek ağır bir bedeli ödeyemez.” ifadesi yer aldı.

Bulgaristan Ortodoks Kilisesi, toplumsal konularda sınırlı düzeyde görüş belirtmekle tanınıyor. Mültecilerle ilgili yapılan açıklamanın, ülkede mültecilere karşı milliyetçiliğin artmaya başladığı bir dönemde gelmesi dikkat çekti.

Harmanlı şehrinde geçen hafta bir mülteci kampında çıkan ayaklanma sonucu 300’ü aşkın mülteci gözaltına alınmış, 24 güvenlik personeli yaralanmıştı. (Tıklayın: Bulgaristan’da Mültecilerle Polis Çatıştı!)

İlgilinizi Çekebilir:  Milletvekili seçildi, meclise 'tatilci' gibi geldi!

Ayaklanma ve çıkan olaylar sonrası aşırı sol ve sağcı güçler protesto gösterileri düzenlemişti. Harmanlı’daki kampın bulunduğu Yabol bölgesinde tüm mülteci barındırma tesislerinin tamamen kaldırılması talebiyle imza kampanyası da başlatılmıştı.

Bulgaristan’da mülteci sayısının 10 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

Fetih Medya / Haber Merkezi

 

Bir Yorum Yazın

    • Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?