BU KADAR SEVİNÇ FAZLA! (Adnan Oktar’ın gözaltına alınmasına bu kadar sevinç fazla)

Yazar: Musa Yıldız - Yazının Tarihi: 13 Temmuz 2018 | 29 Şevval 1439 Cuma 03:27

Adnan Oktar’ın tutuklanması üzerine bu kadar sevinçli olmamız beni rahatsız etmeye başladı.

Kendisine yaptırımının uygulanması iyi bir elbet ama keşke bizler toplum olarak çok bilinçli olsaydık da bu vb çirkin oluşumların bu kadar olabilmesine mahal vermeseydik.

Onların gündemi bu kadar meşgul edebilmesi, kendilerini dikkate aldırabilecek kadar söz konusu olabilmeleri; onların kendi davaları için ne kadar aktif, bizim de toplum olarak ne kadar pasif olduğumuzu gösteriyor.

’lar, islami camialar kollektif bir çalışma birlikteliği ile onların topluma virüs yaydığı TV kanallarını kapattırabilirlerdi. Zaten toplum arasında tutmuş bir tabanları da yoktu. Sadece Tv, kitap ve dergi çalışmaları ile etki yaratıyorlardı.

Ne zaman ki legal veya illegal yerini; ilmi, bilmi ve fikri mücadelelere bırakır işte o zaman toplum olarak çok iyi bir yere gelebiliriz. İslam hukuku her zaman için yaptırımları(, had cezaları vs) ilmi mücadelelerden sonra gerçekleştirmiştir. Yani kalemi zorbalık ile kırmaya çalışan düşman, demir() ile karşılık bulur.

Evet, gerektiğinde o yaptırımlar olacak elbet. Tıpkı Allah rasulünün davasına zorba kuvvet ile engel olmaya çalışan müşrikleri ile yaptığı Cihad gibi. Toplumsal düzenin sağlanması için uygulanan had cezaları gibi. Fakat bu tür yaptırımlar bilinç mücadelesinden sonra uygulanır. Aç olan bir insanın yapması ile kolu kesilmez. Öncelikli olarak aç olma engelinin ortadan kaldırılması gerekir.

Allah Resulü (s.a.s) dönemi ile dört halife dönemi toplumsal düzenin en iyi şekilde sağlandığı bir dönemdi. , fuhuş, hırsızlık, adam öldürme vb münker şeylerin en az olduğu dönemler bu dönemlerdi çünkü; güç sahipleri Peygamber efendimizin öğrencileri idi. Allah peygamberini, peygamber de sahabelerini yetiştirdi. Böylece yürüyen Kur ‘an niteliğinde ricaller ortaya çıktı. Bilinç anlamında Kur’anı bilip, uygulama noktasinda ilerlermiş böylesi donanımlı bir toplumda; had cezaları az olur çünkü toplum, kendi düzenini ifsat edebilecek kadar cahil bir toplum değil.

Bu bağlamda düşünecek olursak sapkın görüşlü Adnan Oktar’ın tutuklanmasına bu kadar fazlasıyla sevinmemiz; toplumsal düzeni sağlamak adına elle tutulabilir icraatlar ortaya koymadığımızı gösteriyor. Bu adamın toplumu ifsat edebileceğinden korku ve endişe duyuyorsak, toplumumuz bilinç anlamında çok eksik demektir.

Adnan Oktar’ın gözaltına alınması güzel bir gelişme. Mezkúr bilincin bulunmadığı bir toplumda böylesi bir gelişme ayakta alkışlamayı gerektirir(!)

Eğer söz konusu ahlaksızlığın yaygınlaşması ise bu işi Adnan Oktar’dan daha iyi yürüten Tv dizileri var. Eğer söz konusu Adnan Oktar’ın dini tahrif etmesi ise bu işi ondan daha iyi yapan sapkın akideli hocalar var. Bu sebeple İhtiyacımız, yaşadığımız toplum için sağlam bir bilinç inşası oluşturmaktır. Ancak bu şekilde uzun süreli ve kalıcı kazanımlar elde edebiliriz.

Musa Yıldız

 

Bir Yorum Yazın