Bolivya, Latin Amerika’da işlenmiş doğalgaz pazarını büyüttü

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Ocak 2019 | 1 Cemaziyelevvel 1440 Pazartesi 16:58

Bolivya Başkanı Evo Morales, ülkesinin güney Peru’ya işlemden geçirilmiş doğal ihraç edeceğini duyurdu. Böylece Bolivya kendisiyle ticareti yapan Latin ülkelerine bir yenisini daha ekledi.

 

Peru ise Bolivya’nın , ve ’dan sonra rafine edilmiş ve depolanmış doğalgaz ihraç ettiği dördüncü Latin Amerika ülkesi oldu.

Evo Morales ise geçtiğimiz hafta resmi bir duyuru yaparak kendi yönetiminin enerji kaynağı satın almak yerine ilk defa dışarıya enerji satan Bolivya olduklarını duyurdu.

Morales, “Artık LPG ithal etmiyoruz. 2005’te iktidara geldiğimizde sadece doğalgaz satıp LPG ithal ediyorduk. Şimdi işlem görmüş ve depolanmış doğalgaz satıyoruz” dedi.

Latin Amerika’da haneler ve iş yerlerinde büyük çoğunlukla ve yaygın boru hattı sistemi olmadığından ısınma ve yakıt amaçlı olarak işlem görmüş LPG kullanılıyor.

Başkan olarak üçüncü dönemine girecek olan Morales, “Bolivya’nın doğalgaz üreticisi olarak geçmişte nasıl işlenmiş gaz ithal ettiğini hiç anlayamadığını” belirtti.

Morales, Paraguay’ın kendilerinden yüzde 95 oranında gaz ithal ettiğini, sanayileşme ve işlem sürecine giren doğalgazın millileştirilmiş bir doğal kaynak olduğunu da belirtti.

Bolivya Hidrokarbon Bakanı Luis Alberto Sanchez ise Perulu mevkidaşının önümüzdeki günlerde Bolivya’ya geleceğini ve Bolivya’yala olan iki Peru kentine gaz satmak için fiyat görüşmesi yapacaklarını ifade etti.

Bolivya’nın millileştirilmiş petrol şirketi Petroleros of Bolivia (YPFB) ise günlük 59 milyon metreküp üretimle dünyadaki en büyük doğalgaz rezervlerinden birine hükmediyor.

Kaynak: telesurenglish.net

 

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.