Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

BMGK’dan Lübnan hükümetine önemli çağrı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 9 Şubat 2019 | 4 Cemaziyelahir 1440 Cumartesi 20:58

Konseyi (BMGK), dün Lübnan’daki tüm partilere ‘öncelikli görev olarak’ kendilerini dış çatışmalardan uzak tutma politikası benimsemeleri çağırısında bulundu.
AP’nin haberine göre BMGK, dışında herhangi bir güç olmaması için Lübnan’daki tüm gruplara silahsızlanma çağrısında bulunurken, bu çağrının ’a yönelik önemli bir anlam taşıdığı ifade edildi. Açıklamada, geçtiğimiz Ocak ayı sonunda Lübnan’da bir birlik hükümeti kurulmasının memnuniyetle karşılandığı bildirildi.
BMGK’nın açıklamasında, Lübnan’daki liderlere, yeni bir kurmayı ‘ülkenin karşı karşıya olduğu güvenlik, ekonomik, sosyal ve insani zorluklarla başa çıkmak için’ kullanma çağrısı yapıldı. Ayrıca yeni hükümetten reformları kabul etme ve yolsuzlukla etmesi talep edildi.
8 aydan fazla bir süre devam eden zorlukların ardından geçtiğimiz 31 Ocak tarihinde Lübnan’da Saad Hariri önderliğinde yeni bir hükümet kuruldu. Hükümet kurulduktan birkaç gün sonra Lübnan hükümeti, kendini savaşı gibi bölgesel çatışmalardan uzak tutma kararı aldığını açıkladı. Lübnan, kendi bölgesel çatışmalardan uzak tutma politikasını ilk kez 2012 yılında uygulamaya koymuştu.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.