BM’den kritik ‘Arakan’ açıklaması!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 2 Temmuz 2018 | 18 Şevval 1439 Pazartesi 12:50

Genel Sekreteri Antonio Guterres, Myanmar’da Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddetin “kabul edilemez” olduğunu belirterek, yetkililere operasyonları durdurma, şiddete son verme ve insani yardımlara izin verme çağrısında bulundu.

(BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in 1-2 Temmuz’da Bangladeş’e bir gerçekleştireceğini söyledi.

Ziyaretle, geçen yıl Myanmar ordusunun şiddetinden kaçan Arakanlı Müslümanlara kapılarını açarak en fazla mülteciyi kabul eden Bangladeş’in cömertliğine ve uluslararası toplumun neler yapması gerektiğine dikkat çekilmesi amaçlanıyor. Arakanlı durumuna kapsamlı bir çözüm bulunması yönünde Bangladeş ile görüşmeler yapılacak.

Guterres’in 2 Temmuz’daki ziyaretine Bankası Başkanı Jim Yong Kim ve BM Yüksek Komiseri Filippo Grandi de eşlik edecek. Ziyarette, Arakanlıların güvenli, gönüllü ve onurlu bir şekilde evlerine dönmeleri de değerlendirilecek.

BM’ye göre, 25 Ağustos 2017’den sonra ’dan kaçmak zorunda kalarak Bangladeş’e sığınanların sayısı 700 bini aştı. Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayınladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtladı.

Arakanlıların topraklarına dönüşü için Myanmar ve Bangladeş hükümetleri arasında imzalanan anlaşma, yerinden edilenlerin durumlarını belgelendirmeleri mümkün olmadığı için uygulamada işlevsiz kalıyor.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti “etnik temizlik” ya da “soykırım” olarak adlandırıyor.

Uluslararası ve kuruluşların Arakan eyaletine girişini ciddi oranda kısıtlayan , Arakanlı Müslümanların geri dönüşlerine ilişkin verdiği sözleri de yerine getirmedi.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın