BM yetkilisinden Myanmar’a çağrı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 11 Nisan 2018 | 25 Recep 1439 Çarşamba 05:52

’da temaslarda bulunan () İnsani Yardımlardan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Ursula Mueller, , Kaçin ve Şan eyaletlerini etti. Ziyaretiyle ilgili açıklamalarda bulunan Mueller, Myanmar’a erişiminin son bir yıl içerisinde daha da kötüleştiğini kaydederek, sadece Arakan’a değil Kaçin ve Şan eyaletlerine kuruluşlarının erişiminin aksadığını ifade etti.

Mueller ayrıca Bangladeş-Myanmar sınırının iki tarafında insani krizin yaşandığını belirtti.

Mueller, ziyareti sırasında sivillerin korunması, insani yardımların yapılabilmesi ve Arakan’a erişimin engellenmemesi konularını ele almak üzere Myanmarlı yetkililerle görüşmelerde bulunmuştu.

BM’ye göre, 25 Ağustos ’den sonra Arakan’dan kaçmak zorunda kalıp Bangladeş’e sığınanların sayısı 700 bini aştı. Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayınladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtladı.

İlgilinizi Çekebilir:  Saha Raporu [9-15 Nisan 2018]

Arakanlıların topraklarına dönüşü için Myanmar ve Bangladeş hükümetleri arasında imzalanan anlaşma, yerinden edilenlerin durumlarını belgelendirmeleri mümkün olmadığı için uygulamada işlevsiz kalıyor.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti “etnik ” ya da “soykırım” olarak adlandırıyor.

Gereksizse Sil