BM uyuşturucu karşıtı politikasında başarısız oldu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 15 Mart 2019 | 8 Recep 1440 Cuma 10:19

BM Narkotik Komisyonu’nun Viyana’daki yıllık toplantısında konuşan Bolivya Devlet Başkanı Morales, BM’nin küresel karşıtı politikasının daha fazla şiddet üreterek ve “jeopolitik hakimiyetin bir unsuru” olarak başarısızlıkla sonuçlandığını dile getirdi.

Toplantıda konuşan Morales, “Her gün pazarlarda daha fazla uyuşturucu oluyor, her gün şiddeti körükleyen daha fazla var. Her gün bankaların gizliliği içinde suçtan elde edilen daha fazla para var” dedi.

Bolivya lideri, “Yasadışı uyuşturucular BM raporuna göre gıda ve petrolden sonra üçüncü en karlı pazarı teşkil ediyor. Tamamen suçluların kontrolü altında yıllık tahmini 450 milyar geliri var” diye ekledi.

Morales aynı zamanda “belirli güçler” tarafından uyuşturucuya karşı savaşın “politik amaçlarla kullanıldığını” dile getirdi. ABD’nin yardımı olmaksızın Bolivya’nın kokainin ana maddesi olan yasadışı koka yaprağı yetiştiriciliğine ayrılan tarlaları küçülterek diğer ülkelere de sınırları içinde yasadışı uyuşturucuyla mücadelede milli denetimi önerdi.

Bolivya ve Peru’nu ardından 27.200 hektar ile üçüncü büyük koka yaprağı yetiştiricisi ülke konumunda.

Bolivya’nın ürettiği koka yapraklarının yarısından biraz daha az miktarı çaylarda, geleneksel ilaçlarda ve Andean ritüellerinde kullanılmak üzere yetiştiriliyor.

TİMETÜRK|ÇEVİRİ

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.