BM Temsilcisi Husileri ikna için Sana’da

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 17 Haziran 2018 | 3 Şevval 1439 Pazar 12:02

Birleşmiş Milletler () Özel Temsilcisi Martin Griffiths, Husi milisleri Hudeyde kenti ve limanını barışçıl yollarla teslim etmeye ikna etmek için dün Yemen’in başkenti Sana’ya ulaştı.

Martin Griffiths, örgüt liderleriyle bulunacağı temaslarda Husileri, limanı almak veya tahrip etmek gibi düşmanca tavırlardan uzak durmaları için uyaracak.

Husi milisler, daha önce yaptıkları açıklamalarda Griffiths’i, Moritanyalı eski BM Temsilcisi İsmail Veled Şeyh Ahmed’in yolundan gitmekle suçlamıştı. ’e göre Şeyh Ahmed, örgütün istediği yönde çözümler üretememiş ve görevinde başarılı olamamıştı.

Öte yandan Sana’daki yetkili , Husilerin Hudeyde limanını barışçıl yollarla teslim etmeyi reddettiğini ve müzakereleri yeniden başlatmak için uğraşan BM Temsilcisinin çabalarını boşa çıkarmakla ettiğini aktardı. Örgüt Abdülmelik el-Husi’ye ulaşmaya çalışan Griffiths’in, söz konusu liderle farklı bir sonuca varmayı umduğu belirtiliyor.

Dün Husilerin kontrolündeki Sana Uluslararası Havalimanı’na inen Griffiths henüz resmi bir yapmazken, Husi milislerinin sözcüsü Muhammed Abdusselam, BM temsilcisini sert bir şekilde eleştiren açıklamalarda bulundu.

Abdusselam, Griffiths’in ‘Şimdiye kadar hiçbir şey yapmadığını’, meşru desteklemek için bir kalkan görevi gördüğünü, bu noktada selefinden bir farkı olmadığını ve ‘boşuna çabaladığını’ savundu.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın