BM Genel Kurulu, Gazze’deki şiddeti görüşmek için toplanıyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 13 Haziran 2018 | 29 Ramazan 1439 Çarşamba 17:27

Genel Kurulu bugün tarafından sunulan ve İsrail’in Gazze Şeridi’nde uyguladığı şiddeti kınayan karar tasarısını görüşecek. ABD, daha önce denge gözetmediği gerekçesiyle tasarıya karşı çıkmıştı.

Arap ülkeleri, ABD’nin kararı Güvenlik ’nde () veto etmesi üzerine tasarıyı bu kez de Genel Kurulu’na sunacak.

Tasarı ile İsrail ordusuna bağlı güçlerin 30 Mart’tan bu yana Gazze-İsrail sınırında protesto eylemleri düzenleyen Filistinlilere karşı şiddet kullanarak 129 sivili öldürmesine ilişkin Filistinlilerin korunması çağrısında bulunuluyor.

İsrail ordusunun sivillere karşı orantısız güç kullanmasının eleştirildiği tasarıda aynı zamanda Gazze’den İsrail’deki yerleşim alanlarına fırlatılması da kınandı.

ABD’nin BMGK Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Salı günü yaptığı açıklamada “Dengesiz” olarak nitelediği karar tasarısını eleştirerek, Gazze’yi kontrol altında tutan ’ın uyguladığı şiddete de tasarıda yer verilmesi için düzenleme önerisinde bulunduklarını ifade etti.

İlgilinizi Çekebilir:  Netanyahu ile Sisi'nin gizlice görüştü iddiası

Haley, açıklamasında, “Gazze’deki sivilleri üzerine odaklanan her karar tasarısı Hamas’ın sivillerin hayatını tehlikeye atan provokasyonlarına da vurgu yapmalıdır” diye konuştu.

Karar tasarısında Hamas’ın isminin geçmediğine işaret eden Haley açıklamasında şunları söyledi:

“Hamas’ın geçen ay boyunca İsrail topraklarına 100’ü aşkın füze fırlattığı göz önüne alındığında, BM Genel Kurulu üyeleri bu tasarıda Hamas’ın isminin bile geçmemesini kabul etmemeli.”

Haley açıklamasında, “Bu tasarı dengeli bir tasarı olmamakla birlikte Gazze’deki asıl gerçekleri de görmezden gelmektedir” dedi.

BM Genel Kurulu’nun 193 üyesi, tasarıdan önce ABD tarafından teklif edilen düzenlemeyi oylayacak.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın