BM: Gazze’deki sivil yürüyüşe karşı i̇şlenen cinayetlerin soruşturulmasını i̇stedi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Nisan 2018 | 28 Recep 1439 Cumartesi 21:36

Yeni ölümlerin önlenmesini isteyen BM: Gazze’deki sivil yürüyüşe karşı i̇şlenen cinayetlerin soruşturulmasını i̇stedi.

Birleşmiş Millet Genel Sekreteri Antonio Guterres, dün BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada İsrail’in Gazze’de düzenlenen Dönüş Yürüyüşleri’nde işlediği cinayetler konusunda bağımsız ve şeffaf bir soruşturmanın yapılmasını istedi.

’daki durumu görüşmek üzere toplanan BMGK’de konuşan Guterres, Gazze’de meydana gelen şiddet olaylarında gereksiz yere insanların öldüğünü ve yaralandığını belirtti.

Guterres konuşmasında “taraflardan yeni kurbanlara neden olacak ve sivilleri tehlikeye sokacak eylemlerden kaçınmalarını talep ediyorum” dedi.

Tunus, Kuveyt, Filistin ve temsilcilerinin BM’de düzenledikleri basın toplantısında, Gazze’deki duruma dikkat çekmek için BM Güvenlik Konseyine mektup yazdıklarını ifade ettiler.

Dört temsilci gönderdikleri mesajda “uluslararası camiayı acilen sorumluluk almaya, sivillerin karşı karşıya kaldıkları kasıtlı öldürmelerin durdurulması için girişimlerde bulmaya davet ediyoruz” çağrısında bulundu.

Mesajda, Filistinlilerin taleplerini ifade etmek için barışçıl bir yürüyüşü tercih ettiklerine dikkat çekildi.

BM Güvenlik Konseyi’nin sorumluluk alma konusunda gösterdiği başarısızlığı kınayan BM Filistin temsilcisi Riyad , 15 üyeden 14’ü bu konuda bağımsız bir açılmasını desteklerken, ’nın bunu veto ettiğini söyledi.

Kaynak: fiem

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın