BM, Afganistan’da saldırıların artmasından endişeli

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Ekim 2018 | 28 Muharrem 1440 Pazartesi 18:19

’daki Misyonu, “DAEŞ ve Taliban tarafından ayrım gözetmeden sivil nüfusu hedef alan saldırılardaki artışa ilişkin endişe duyduğunu” ifade etti.

BM tarafından bugün yayınlanan rapora göre bu yılın başından 30 Eylül’e kadar düzenlenen canlı saldırıları ve yapımı bombalarla gerçekleştirilen saldırılarda 1065 kişi ölürken 2569 kişi de yaralandı. Ölenler arasında 155 çocuk ve 72 kadın bulunuyor. Söz konusu veriler ’ye göre ölümlerde yüzde 21’lik bir artışa işaret ediyor.

Misyon, aynı dönemde intihar saldırılarında ölenlerin sayısının 2017’ye oranla yüzde 46 arttığını ve söz konusu saldırıların süre gelen savaştan çok daha fazla can aldığını vurguladı.

Raporda ölenler arasında “öğrencilerin, spor etkinliklerini izleyenlerin, camilerde ibadet edenlerin, insani kuruluşları üyelerinin, listelerine kayıtlı çalışanların olduğu” kaydedildi.

Misyonun iddiasına göre sivil ölümlerin yüzde 52’sinden DAEŞ sorumluyken yüzde 40’ının ölümüne ise Taliban sebep oldu. Geri kalanlar ise bilinmeyen gruplar tarafından öldürüldü.

’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, liderle görüşmek için günün erken saatlerinde ’e geldi. Bu, Halilzad’ın Taliban ile barış çabalarına öncülük etmesi için yürütülen süreçte Afganistan’ın başkentine ilk ziyareti oldu.

ABD’nin eski Kabil, Bağdat ve BM Büyükelçisi Zalmay Halilzad’ın ziyareti, Afgan hükümeti ve uluslararası toplumun 17 yıllık savaşa son verme çabaları çerçevesinde geldi.

Yapılan açıklamalar bu ayki yasama seçimlerinin gelecek yıl düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde önemli bir deneyim olacağı yönünde.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın