Bloomberg F-35’in ‘ufak’ bir sorununa dikkat çekti: Bazı parçalar sadece Türkiye’den alınıyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 5 Ekim 2018 | 25 Muharrem 1440 Cuma 19:37

ABD, Türkiye’ye F-35 yaptırımı uygulayadursun Bloomberg, bu ortak savaş uçaklarının en önemli yedek parçalarının Türkiye’de üretildiğini belirtti.

 

ABD’nin ağırlıklı sitesi Bloomberg, ”Lockheed üretimi F-35’in bir Türkiye sorunu var” başlıklı haberinde 5. senil hayalet savaş uçağı F-35’lerin en önemli yedek parçalarının Türkiye’de üretildiğini hatırlattı. Zira ağustos ayında savunma bütçesini onaylayan ABD Kongresi, Rusya’dan S-400 alımını gerekçe göstererek Türkiye’ye ‘F-35 savaş uçaklarının teslimatının geçici olarak durdurulmasına’ hükmetti. Türkiye’ye rahip Andrew Brunson gibi Amerikan vatandaşlarının tutukluluğunu gerekçe göstererek uygulayan ABD Başkanı Donald Trump da bunu imzaladı.

‘TÜRKİYE KÜRESEL LİDER’

Bu hamleye karşı ”Türkiye havacılık mamullerinin üretiminde küresel bir lider” değerlendirmesinde bulunan Bloomberg, şu ikazı yaptı:

’12 MİLYAR DEĞERİNDEKİ PARÇALAR TÜRK MAMULÜ’

”F-35’in 12 milyar dolar değerindeki parçalarını 10 Türk şirketi imal ediyor. Kokpit ekranı teçhizatı gibi bazı parçaların ise dünyadaki tek kaynağı Türkiye.”

TEDARİK ZİNCİRİ UYARISI

F-35’in ana gövdesi, bölmesi kapıları, havadan karaya ekipmanı taşıyan pilonlar gibi anahtar parçalarını Northrop Grunman ile birlikte Türk Havacılık Uzay Sanayii (TAI) ile ortaklarının ürettiğine dikkat çeken Bloomberg, uçağın Türkiye’ye satışının durması durumunda tedarik zincirinin zarar göreceği vurgusu yaptı.

Bloomberg’e göre F-35 parçalarının önemdeki Türk imalatçıları şunlar:

AYESAŞ: F-35 savaş uçağının temel iki bileşeni olan uzaktan kumanda arabirimi ve panoramik kokpit ekranı kartlarının tek tedarikçisi

Kale Havacılık: 400 değişik gövde, kanat, kokpit parçaları ve montaj gruplarıyla katkı veriyor. Uçak gövdesi yapısal parçalarıyla düzenekleri ve iniş takımı kilit parçalarının yanısıra F-35’lerin F-135 olarak adlandırılan gelişmiş motorunun kritik parçalarını da üretiyor.

Fokker Elmo: Motorun elektronik kablolama ve iç bağlantı sistemlerinin yüzde 40’ını imal ediyor.

Alp Havacılık: F-35 uçak gövdesi yapısal parçaları ve asambleleri, iniş takımı bileşenleri ve motor için F135 motoru titanyum entegre kanat rotorları üretiyor.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın