Birleşmiş Milletler: Musul’da bir milyon kişi yerinden olabilir

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 19 Ekim 2016 | 18 Muharrem 1438 Çarşamba 11:50
Genel Sekreter Sözcüsü Dujarric, ’a yönelik operasyona ilişkin, “Operasyonun ilk haftalarında 200 bin, en kötü senaryo düşünüldüğünde ise 1 milyon kişi yerlerinden edilebilir.” dedi.

AA’da yer alan habere göre, (BM), ’ın Musul’a yönelik operasyonun ilk haftalarında 200 bin, en kötü senaryo düşünüldüğünde ise 1 milyon kişinin yerlerinden edilebileceğini bildirdi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında, operasyonun ilk 36 saatinde Musul’dan çok sayıda sivilin ayrılmadığını ancak ilerleyen günlerde yerinden edilenlerin sayısının artmasının beklendiğini söyledi.

Dujarric, “Operasyonun ilk haftalarında 200 bin, en kötü senaryo düşünüldüğünde ise 1 milyon kişi yerlerinden edilebilir.” dedi.

’e Yardım İçin 8 Saat Yeterli Değil”

İlgilinizi Çekebilir:  Dengeleri sarsacak! Fransa ve BAE harekete geçti

Dujarric, ’nın ’nin Halep kentindeki hava saldırılarına 8 saat ara vermesine ilişkin ise, bu sürenin insânî yardımların ulaştırılması için yeterli olmayacağı söyledi.

Sözcü Dujarric, insânî yardımların ulaştırılması için en az 48 saate ihtiyaç duyulduğunu ve güvenlik garantisi verilmesi gerektiğini ifade etti.

Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Dairesi Başkanı Sergey Rudskoy, Rusya ve güçlerinin, Halep’te sivillerin tahliyesi ve silâhlı grupların İdlib’e doğru şehri terk etmeleri için 20 Ekim’de TSİ 08.00-16.00 arasında “insânî mola” vereceğini açıklamıştı.

AA

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın