Birleşmiş Milletler: 2030 yılına kadar 400 milyon çocuk okulsuz kalabilir

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Mayıs 2018 | 26 Şaban 1439 Cumartesi 02:15

() Küresel Özel Temsilcisi ve eski İngiltere Başbakanı Gordon Brown, BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, çocuk işçi, çocuk evlilikleri ve çocuk kaçakçılıklarının önlenmesi ve eğitimin desteklenmesi için 11,5 milyon gencin imza toplayarak uluslararası finansal bir sistem kurulması talebinde bulunduğunu ve bu çağrılara destek verilmesi gerektiğini vurguladı.

Her çocuğun eğitim hakkı olduğuna ve okula gitmesi gerektiğine ancak dünyanın eğitim kriziyle karşı karşıya olduğuna dikkati çeken Brown, ” genelinde 260 milyon çocuk okula gidemiyor. 2030 yılında mevcut trendler devam ederse 11 yaşın üstündeki 400 milyon çocuk eğitimsiz kalacak ve dünyada çağındaki çocukların yarısı yani 800 milyonu kaliteli eğitim alamayacak.” dedi.

Okul çağındaki çocukların yarısının yeterli seviyede eğitim alamadığını, bazılarının ise okuma yazma dahi bilmediğini belirten Brown, çatışma bölgelerinde ise okula gidemeyen 75 milyon çocuk bulunduğunu, bunların 10 milyonun ise konumuna düştüğünü anlattı.

750 milyon yetişkin okuma yazma bilmiyor

Dünya genelinde üçte ikisi , 750 milyon yetişkinin de okuma yazma bilmediğine işaret eden Brown, eğitim için uluslararası finansal bir sistem kurulması ve eğitime yapılması çağrısında bulundu.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın