Bin Ladin’i vuran asker: Belki de hayatımda yaptığım en kötü şeydi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 13 Eylül 2018 | 3 Muharrem 1440 Perşembe 13:16

el-Kaide’nin ’i vuran donanmasından emekli subay Robert O’Neill, bunu muhtemelen hayatında yaptığı en kötü şey olarak nitelendirdi.

Mayıs 2011 tarihinde ’ın Abbottabad kentinde düzenlenen operasyonda el-Kaide liderini öldüren ABD’nin seçkin timinden olan O’Neill, radikal ideolojilerle savaşmanın yolunun, bir şiddet döngüsünden ziyade yoluyla olması gerektiğine inanıyor.

New York ve Washington’da düzenlenen saldırılarının 17. yıl dönümünde ‘ITV’ kanalında yayınlanan ‘Günaydın İngiltere’ adlı programa katılarak bir açıklamalarda bulunan 42 yaşındaki emekli , operasyon sırasında Bin Ladin’in iki yaşındaki oğlunu, babasının cesedinin yanında gördükten sonra bunun farkına vardığını söyledi.

“Bu savaşı eğitimle kazanırız”

O’Neill, “Ben de bir babayım ve bu zavallı çocuğun bununla hiçbir ilgisi olmadığını düşünüyorum. Bunun bitmediğini fark ettim. Umarım kimse böyle şeyler yaşamaz. Bu savaşı mermi ve bombalarla değil, eğitimle kazanabiliriz. Ortada güvenliğimizi zayıflatan bir ideoloji var” ifadelerini kullandı.

Bin Ladin’i öldürmenin hayatında yaptığı en iyi şey mi yoksa en kötü şey mi olduğundan henüz emin olamadığını belirten eski asker, “Böyle yaşamaktan utanç duyuyoruz. Bundan korkmuyoruz, sadece bilmek istiyoruz” şeklinde konuştu. O’Neill, Bin Ladin’in ölümüyle sonuçlanan operasyona katılan eski meslektaşlarından bazılarının ABD Donanması’ndan emekli olup, yazar olarak çalışmaya başladıklarını ve konuşmalar yaptıklarını iddia etti.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın