Beşir’den görevi bırakmasını isteyen muhalefete: 2020 seçimlerine hazırlanın

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 6 Ocak 2019 | 30 Rebiülahir 1440 Pazar 12:36

Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, görevi bırakmasını isteyenlere, yönetime gelmek için 2020’de yapılacak seçimlere hazırlanmaları çağrısında bulundu.

Beşir, özel bir televizyon kanalına verdiği röportajda, “Biz tarafından yetkilendirildik. Tüm siyasi güçler tarafından tanınan Yüksek Seçim Kurulu gözetiminde yapılan seçimlerle iktidara geldik.” dedi.

Mevcut anayasanın tüm siyasi güçler tarafından kabul edildiğini belirten Beşir, halka verdiği sözü tuttuğunu, uluslararası ve bölgesel istikrarsızlığın gölgesinde güvenli ve onurlu bir hayat sağlamak için çalıştıklarını, ülkeye hizmet ettiklerini vurguladı.

İktidardan çekilmesini isteyenlere seslenen Beşir, “Yönetime gelmek için 2020’deki seçimlere hazırlanın.” ifadesini kullandı.

İçin Partisi’nin Beşir’e ileteceğini belirttiği, “görevi bırakmasını da içeren belgeyle” ilgili Beşir, bu girişimin, bakanlıklardan muaf tutulan yöneticileri tarafından başlatıldığını belirterek, bu kişilerin halk tarafından yetkilendirilmediğini kaydetti.

Beşir yönetimden çekilmesi talebiyle düzenlenen gösterilere ilişkin ise şu değerlendirmelerde bulundu:

“Sudan halkının tümü benim yanımda demiyorum. Olmayan bir azınlık var. Yönetimden çekilmem için yapılan çağrılar, gençlerde karşılık bulmadı. Çünkü onlar bu konuda ikna olmadı.”

Doğu Afrika ülkesi Sudan, 19 Aralık ’den bu yana hayat pahalılığının protesto edildiği, Ömer el-Beşir’in görevi bırakmasının istendiği gösterilere sahne oluyor.

, eylemlerde 19 kişinin öldüğünü, 406 kişinin yaralandığını açıklarken, bu sayının çok daha fazla olduğunu belirtiyor.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın