Berri’den Suriye’nin olmadığı Arap Zirvesi’ni erteleme önerisi

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 10 Ocak 2019 | 4 Cemaziyelevvel 1440 Perşembe 21:08

Lübnan Parlamento Başkanı Nebih Berri Lübnan Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri, bu ayın 20’sinde Beyrut’ta yapılması planlanan Zirvesi’ni ’deki Esed rejiminin katılmaması gerekçesiyle erteleme çağrısında bulundu.
Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre Berri’nin bu görüşü şimdilik bir öneri, konuyla ilgili resmi herhangi bir adım atılmadı.
Milletvekilleri yapılan toplantıda Nebih Berri’nin “bu zirvenin zayıf geçmemesi için biz bölen değil toplayan olmalıyız. Böyle bir zirveye Suriye’nin de katılması gerekir” dedi. Berri’nin bu konuyu gündeme getirmesi Lübnan’ın Suriye’yi zirveye çağırmamasıyla ilgili.
Lübnan Cumhurbaşkanlığı zirveyle ilgili hazırlıklarını sürdürüyor. Örneğin zirveye katılacak gazetecilerin gerekli evrakları alması için çağrıda bulundu.
Berri’nin liderliğini yaptığı (Şii) Emel Hareketi milletvekili Fadi Alame, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada Berri’nin Arap Zirvesinin Arapları iktisaden güçlendirmeye yarayan bir kuruluş olarak görüyor. Bu desteğe en fazla ihtiyaç duyan şu anda Suriye’dir. Bu nedenle Berri eğer Suriye bu zirvede bulunmayacaksa ertelenmesi teklifinde bulunuyor” dedi.
Bu teklife başka bir neden daha eklenebilir; o da Lübnan’ın kuramamış olmasıdır. Milletvekilleri Berri’nin şunları söylediğini aktardı: “Yeni bir kuramayacağımız belli oldu. En son yapılan önerilerden bir çıkmayacak” dedi ve bütçenin onaylanması için bir kez daha geçici hükümetin etkinleştirilmesi çağrısında bulundu.
Arap Ekonomi Zirvesi, Beşşar Esed, halk gösterilerine karşı bastırma girişimi başladığında Suriye’nin üyeliğini askıya almıştı. Hizbullah ve Berri’nin “Kalkınma ve Özgürlük” bloğu gibi gruplar zirveye Suriye’nin de katılması için baskı yapıyor.
Berri’ye yaptığı ziyaretin ardından konuşan milletvekili Abdurrahim Murat,”Başkan Berri, zirveyi ancak Suriye’nin katılması halinde kabul edilebilir olduğunu söylüyor” dedi.
Suriye’nin zirveye çağrılmasıyla ilgili bir girişim olup olmadığıyla ilgili bir soruya Murad, “Elbette. Bakanı Cibran ’in böyle bir çabası bulunuyor. Suriye’nin zirveye davet edilmemesi büyük bir hata olur. Suriye’ye bir buçuk milyon göçmeni göndermek istiyoruz. Lübnan’da işsizlik oranı yüzde 60 ile 70. Zirve Lübnan’ın çıkarları için olacaksa neden Suriye burada olmasın?” dedi.
Geçtiğimiz ay BAE, Şam’da yeniden büyükelçiliğini açtı. Yine çatışmalar başladığından beri ilk kez Sudan Başkanı Ömer Beşir Suriye’yi ziyaret etti. Suriye’nin zirveye çağırılması için Arapların bir görüş birliğine varması gerekiyor.
Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükrü ise, Şam’ın ’ne dönmeden önce BM gözetiminde barış için adım atması gerektiğini söyledi ve ancak bu adımları attığında konunun konuşulabileceğini belirtti.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın