Basra’daki ‘sarı yelekliler’ gösterisinde 1 kişi öldü

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 5 Aralık 2018 | 27 Rebiülevvel 1440 Çarşamba 16:55

’ın güneyindeki Basra kentinde kamu hizmeti yoksunluğu ve işsizlik nedeniyle düzenlenen ve ‘sarı yelek’ giyen bir grubun da katıldığı gösterilerde 1 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.

 

Irak’ın güneyindeki Basra kentinde kamu hizmeti yoksunluğu ve işsizlik nedeniyle düzenlenen ve “sarı yelek” giyen bir grubun da katıldığı gösterilerde 1 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.

Gösterileri organize eden aktivistlerden Cuma Hamadani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Basra’da dün düzenlenen gösterilerde güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 1 kişinin öldüğünü, 10 kişinin yaralandığını söyledi.

Irak hükümetine Basra halkının taleplerini yerine getirmesi çağrısında bulunan Hamadani, “ tamamen barışçıl ve hiçbir ya da tarafın yönlendirmesiyle yapılmıyor. Taleplerimiz ise sadece temel hizmetlerden oluşuyor. Basra, ülkenin en zengin kenti ama temel hizmetlerden yoksun.” dedi.

Basra’daki gösterilerin devam edeceğini belirten Hamadani, eylemcilerin “temiz içme suyu, kesintilerinin son bulması, işsizliğe çözüm gibi temel hizmetler ile yapan yerel yetkililerin görevden alınması” gibi konuları içeren 21 maddelik bir talep listesi olduğunu ifade etti.

Irak makamlarından ise dünkü gösterilerde ölen ya da yaralanan olup olmadığına ilişkin herhangi bir yapılmadı.

Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde dün sarı yelek giyen bir göstericinin Basra Valisi İdani’nin konvoyunu durdurduğu ve İdani’nin de aracından inerek göstericilere saldırmaya çalıştığı görülmüştü. Bu görüntülerin kısa sürede sosyal medyada yayılması üzerine ülkedeki bazı çevreler duruma tepki göstermişti.

Söz konusu göstericiler, pazartesi akşamı da Maliye Bakanı Fuad ile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Basim Rubayi’nin basın açıklaması yaptığı oteli basmıştı. Bunun üzerine Maliye Bakanı kenti terk ederek Bağdat’a dönmüştü.

Irak petrolünün yaklaşık yüzde 80’inin çıkarıldığı Basra, geçen temmuz ayında elektrik kesintisi, işsizlik ve su sıkıntısı gibi temel ihtiyaçların yoksunluğu nedeniyle kitlesel gösterilere sahne olmuştu.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın