Basra’daki gösterileri organize eden bir aktivist daha öldürüldü!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 19 Kasım 2018 | 11 Rebiülevvel 1440 Pazartesi 09:54

’ın güneyindeki Basra vilayetinde karşıtı düzenleyen aktivistlerden Şeyh Visam Gravi, evinin önünde uğradığı silahlı sonucu hayatını kaybetti.

Irak medyasında yer alan haberlere göre, Basra’da temmuz ayında başlayıp yaklaşık 60 gün süren gösterileri organize eden aktivistlerden Gravi, evinin önünde kimliği henüz belirlenemeyen kişilerin silahlı saldırısına uğradı. Gravi’nin kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği belirtildi.

Basra’daki gösterilerde yer alan aktivistlerden Suad el-Ali de 25 Eylül’de kent merkezinde uğradığı sonucu hayatını kaybetmiş, saldırganlar ise yakalanamamıştı. Ali’den önce de gösterilerde gönüllü doktorluk yapan Hacer isimli bir kadın aktivist, yine silahlı kişilerce kaçırılarak öldürülmüştü.

BASRA’DAKİ GÖSTERİLER

Basra’da temmuz ayında işsizlik ve temel hizmet eksikliği gerekçesiyle patlak veren gösteriler kısa sürede İran karşıtı eylemlere dönüşmüş ve İran’ın kentteki konsolosluk binası ateşe verilmişti. Konsolosluk binasının yanı sıra İran’a yakın Haşdi Şabi çatısı altında yer alan grupların binaları da göstericilerin hedefi olmuştu.

Haşdi Şabi Komutanlarından ve İran’a yakınlığıyla bilinen Ebu Mehdi Mühendis, gösterilerden sonra yaptığı açıklamada Haşdi Şabi’ye yönelik saldırıların tekrarlanması halinde karşılık vereceklerini söylemişti.

Kentteki güvenlik durumunun kötüye gitmesi üzerine, de 29 Eylül’de Basra Başkonsolosluğundaki hizmetleri askıya almış, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo konsolosluğa olası bir saldırıdan İran’ı sorumlu tutacaklarını ifade etmişti.

Tüm bu nedenlerle, kaçırma veya öldürme eylemlerinin arkasında göstericilere gözdağı vermek isteyen İran destekli Şii milislerin olduğu iddia ediliyor.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın