Başbakan Yıldırım’ın Afganistan ziyaretinden notlar

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 9 Nisan 2018 | 23 Recep 1439 Pazartesi 06:13

Başbakan Binali Yıldırım bugün beraberindeki heyetle birlikte Afganistan’a ziyarette bulundu.

Yıldırım’ın Afganistan ziyaretinden notlar şu şekilde:

  • Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Başbakan Binali Yıldırım’ıkabul etti.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda basına kapalı gerçekleştirilen kabul, yaklaşık 1 saat sürdü.

Başbakan Yıldırım ile Afganistan Cumhurbaşkanı Gani’nin baş başa görüşmesinin ardından, heyetler arası görüşmelere geçildi.

  • Başbakan Binali Yıldırım, Afganistan İcra Heyeti Başkanı Abdullah Abdullah ile Sepidar Sarayı’nda bir araya geldi.

Başbakan Yıldırım, baş başa görüşmenin ardından yapılan heyetler arası toplantı sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

“Afganistan’ın ortaya koyduğu barış süreci çok cesur bir adım”

’nin yurt dışı öğrencileri bakımından en fazla bursu Afganistan’a tahsis ettiğini kaydeden Başbakan Yıldırım, bundan memnuniyet duyduklarını bildirdi.

Üniversitelerde eğitim gören yabancı öğrencilerin iki ülkenin dostluk ve kardeşliğinin gönüllü elçileri haline geldiğini bildiren Başbakan Yıldırım, TİKA’nın Afganistan’da anlamlı ve önemli projeleri gerçekleştirdiğini ifade etti.

Türkiye ve Afganistan arasında bir yandan güvenlik boyutlu iş birliği devam ederken, diğer yandan da ticari ve ekonomik ilişkilerin de ihmal edilmediğini aktaran Yıldırım, şunları söyledi:

“Burada ilgili bakanlarımız var, kendi alanlarında ikili konuları ele alma fırsatı buluyorlar. Aynı zamanda Mayıs ayında ülkemizde yapılması planlanan karma ekonomik komisyon toplantısının ülkelerimiz arasındaki ticari, ekonomik ve karşılıklı yatırım konularının çok daha ileri hedeflere taşınması için ciddi bir fırsat olacağını düşünüyorum.”

Söz konusu toplantı dolayısıyla Afganistan İcra Heyeti Başkanı Abdullah ve heyetini Türkiye’de ağırlamaktan memnuniyet duyacağını vurgulayan Yıldırım, “Afganistan’ın son günlerdeki terörü kökünden çözmeye yönelik ortaya koyduğu barış süreci çok cesur, anlamlı bir adımdır. Özellikle ’ın bu tarihi fırsatı en iyi şekilde değerlendirmesini arzu ediyoruz. Artık bir el sıkışma, geçmişi geride bırakıp geleceği inşa etme zamanı gelmiştir diye düşünüyoruz.” dedi.

Türkiye’nin terörle mücadele konusunda oldukça iyi bir mesafe katettiğini belirten Başbakan Yıldırım, “Hem yurt içinden kaynaklı, hem yurt dışından kaynaklı olayları konusunda çok ciddi iyileşme sağladık. Çok şükür bugün ülkemizi eden, milletimizin canına, malına zarar veren hiçbir girişimine müsaade etmiyoruz.” ifadesini kullandı.

Başbakan Yıldırım’ın Afganistan ziyaretinden Foto: AA

“Yasal yollardan gelenlerin başımızın üzerinde yeri var”

Başbakan Yıldırım, “Bir sene içerisinde 150 bine yakın yasa dışı göç olayıyla karşı karşıya kaldık. Bunlarla ilgili bir büyük sorun da bunlar arasında terör grupları da olabiliyor. Dolayısıyla bunlar ayrıca bir güvenlik tedbiri de oluşturabiliyor. Bu konuda İçişleri bakanlıklarımız gayet verimli bir çalışma yapıyor. İmkanlar kullanılarak bunların gönüllü bazda geri gönderilmesi süreci de devam ediyor. Bu konuda herhangi bir sıkıntımız yok. Bu konudaki iş birliğinden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

halkının yanında olmak bizim için tarihi bir sorumluluktur”

Afganistan Türk Görev Kuvveti Komutanlığını(ATGK) eden Yıldırım, burada bir konuşma yaptı.

Türk askerinin Afganistan’da barışın sağlanması, halkın acılarının azaltılmasına yönelik çalışmalarına ilişkin bilgi aldığını dile getiren Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti:

“Nasıl ki Afganistan halkı omzunda ay yıldız olan askeri gördüğünde onu kucaklamak istiyorsa inanın ki ’de El Bab’da, ’de de aynı manzarayı, sahneleri yaşıyoruz. ’de halk, kahramanlarımızı büyük sevinçle karşıladı, bağrına bastı. Çünkü onları yıllardan beri gördükleri zulümden kurtarmış ve bölücü terör örgütünün, DAEŞ’ın verdiği zararlar sona ermişti. Bir yerde Türk askeri varsa orada güven, emniyet, hakkaniyet vardır, orada barış vardır. Özellikle bir isimden bahsetmek istiyorum; Fahrettin Paşa. Birinci Dünya Savaşı’nın en önemli kumandanlarından biri. Kendisi Medine’yi savunmakla görevlendirilmişti. Medine’ye uzun müddet kahramanca savunduğu için ‘Medine Müdafii’ ya da ‘Çöl Kaplanı’ gibi unvanları hak etmişti. Bu efsanevi komutan daha sonra Cumhuriyet kurulmadan önce, Kurtuluş Savaşı yıllarında Afganistan’a olarak gönderildi. Fahrettin Paşa’nın buraya atanmış olması Türkiye- Afganistan dostluğunun ta en başta ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.”


Kaynak: Afganistan Bülteni

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın