Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Bakan Albayrak: Ekim’de çok daha düşük olacak

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 21 Ekim 2019 | _21 _Ekim _2019 Pazartesi 20:32

Albayrak TRT World Küreselleşme Forum’unda ekonomiye dair açıklamalarda bulunuyor. Türkiye’de hane başına düşen gelirin 3 kat arttığını belirten Albayrak, “Türkiye şu an da küresel tedarik gücüne çok iyi entegre olmuş durumda.” ifadelerini kullandı ve ekim ayında enflasyonun yüzde 9’dan çok daha düşük olacağını açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İstanbul Kongre Merkezi’nde “” ana temasıyla düzenlenen TRT World Forum ’da gündeme dair önemli mesajlar verdi.

“ULUSLARARASI TİCARETTEKİ GERİLİMLERİ AZALTMALIYIZ”

“Bütün sisteminin tek bir birimine dayalı olması risk oluşturuyor. ABD’nin ekonomik yaptırımları olarak kullanmasını sağlıyor. Güç rekabetini bir yana bırakıp, uluslararası ticaretteki gerilimleri azaltmalıyız. Korumacı yaklaşımlar bize bunu gösteriyor

“TÜRKİYE CARİ FAZLADA REKOR KIRDI”

Türkiye dünyanın 16. en büyük ekonomisi, satınalma gücü paritesine göre ise 12. sırada yer alıyor. Küresel ekonominin temel yolu üzerinde yer alıyoruz. Son 10 yılda yıllık yüzde 5’lik bir büyüme gösterdik. Türkiye cari fazlada rekor kırdı ve Ağustos’ta cari fazla 5.1 milyar dolar oldu.

EKİM’DE DÜŞECEK

Yapısal reformları uygulayarak sağlıklık, uygulanabilir ve dengeli bir büyümeyi hedefledik. Pozitif büyüme bekliyoruz. Şu anda enflasyonda yüzde 9.3’lük bir seviyedeyiz. Ekim’de yüzde 9’dan çok daha düşük bir seviyeyi yakalayacağız ve yıl sonunu yüzde 12 gibi bir rakamla kapatmayı hedefliyoruz.

“KENDİ PARA BİRİMLERİYLE ANLAŞMA YAPTI”

Uluslararası ödeme sistemindeki tekele sahip olunması ABD’nin yaptırımları tehdit olarak kullanmasını sağlıyor. Önemli ticari ortaklarımızla kendi para birimlerimizle anlaşmalar imzalamaya başladık. ve Çin kendi ulusal para birimleriyle anlaşmalarını yaptı.

“SALDIRILARIN ÜSTESİNDEN GELDİK”

Türkiye dünyanın 16. en büyük ekonomisi. AK Parti ile milletimiz üst ve orta seviyeye taşındı. Türkiye endüstri ülkesi olma yolunda. Son 17 senede çok iyi bir altyapı temeli oluşturdu. Türkiye bu dönemde çok güçlü altyapı oluşturdu. 10 senede başarılı bir şekilde küresel finansal krizin, hain darbe girişiminin ve spekülatif ekonomi saldırısının üzerinden geldik ve yüzde 5 büyüdük.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.