‘Bağdat’la Irak’ın bölünmesini konuşuyoruz’

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 4 Aralık 2016 | 5 Rebiülevvel 1438 Pazar 01:33

Kürt Bölgesel Yönetimi Lideri Mesut Barzani’nin yeğeni ve üst düzey komutanlarından biri olan Şirvan (Sirwan) Barzani, merkezi hükümetle Irak’ın bölünmesi konusunu konuştuklarını söyledi.

Alman Die Welt gazetesine konuşan Şirvan Barzani, ’un ’den kurtarılmasının ardından bağımsız bir devlet kurulması konusunda Irak merkezi hükümetiyle resmi görüşmeler yürüttükleri belirtti. Şu anda Irak’ta Kürt bölgesinin yüzde 97’sinin ’den temizlendiğini kaydeden Barzani,” Merkezi hükümetle bağımsız bir olup olmayacağı konusunda görüşmelere başladık. Tartışıyoruz. Gelecekte mutlaka bütün bölge için bir yapılacak” dedi.

OLUMLU BİR ANLAŞMA OLACAK

“Musul harekatının Kürtlerle merkezi hükümet arasındaki ilişkileri olumlu etkileyip etkilemediği” sorusuna yanıt veren Şirvan Barzani,” Evet, tarihsel bir ilerleme oldu. İlk kez Peşmerge ve Irak ordusu ortak bir yapıyor. Başkanımızla birlikte bir delegasyon ’a gitti ve orada çok olumlu bir görüşme gerçekleştirildi. Biz, DAEŞ’in yenilmesi ve Musul’un kurtarılmasının ardından iki taraf arasında olumlu bir anlaşma olacağını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

İlgilinizi Çekebilir:  Irak Başbakanı İbadi: Ordu tarafsız olmalı

“BAĞDAT NEDEN OLMASIN” DEDİ

Şirvan Barzani, “Olumlu bir anlaşmadan neyi kastediyorsunuz?” sorusuna ise,” Peşmerge ile Irak ordusunun birlikte savaşması, zaten böyle bir anlaşmanın temelini oluşturuyor. Bağımsız bir Kürdistan tartışması da olacak. ‘Bağdat: Neden olmasın’ dedi. Bağdat’la ülkenin bölünmesini ve bizim bağımsız bir devlet olmamızı resmen konuşuyor olmak, bizim için yeni bir durum.

Musul’un DAEŞ’ten kurtarılmasının ardından kentin ve bölgenin geleceğini bizimle tartışmaya hazır olduklarını belirttiler” karşılığını verdi.

 

Fetih Medya- Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın